Reklama

Jak czyścić białe buty?

Białe buty nadal biją rekordy popularności zarówno wśród pań jak i panów. Trampki i inne sportowe buty mogą być zestawione do różnych stylizacji, a do tego są lekkie i wygodne, co tylko zwiększa ich zalety. Niestety, białe buty nie należą do najłatwiejszych w utrzymaniu w idealnej czystości. Zarówno kurz jak i błoto szybko sprawiają, że od razu widać na nich wszelkie zabrudzenia. Na szczęście, istnieje kilka łatwych sposobów, aby przywrócić białym butom śnieżnobiałą biel. Zatem, jak czyścić białe buty? Garść inspiracji znajdziesz poniżej.

Reklama

Pranie w pralce

Wiele osób zastanawia się, czy buty można prać w pralce. Oczywiście, nowsze urządzenia mają specjalne programy do prania obuwia, jednak nie każdy rodzaj do tego celu się nadaje. Nadmiar wilgoci może osłabić strukturę kleju, który spaja np. podeszwę z pozostałymi częściami. Dlatego jeśli istnieją przeciwskazania lub mamy obawy co do jakości naszych białych butów, lepiej zastosować inne metody. W wypadku, gdy białe buty mogą być prane w pralce, starajmy się nie wrzucać ich do bębna pralki luzem. Najpierw warto wyciągnąć z nich sznurówki, a obuwie umieścić w worku lub w poszewce na poduszki. Należy pamiętać, aby nie ustawiać również zbyt intensywnego wirowania, ponieważ obijające się w bębnie białe buty mogą zniszczyć urządzenie.

Mycie ręczne

Jeśli zabrudziliśmy białe obuwie błotem lub kurz sprawił, że straciły dawny blask, a nie można skorzystać z pralki, należy wyczyścić je ręcznie. Oczywiście, można skorzystać z odrobiny płynu lub proszku do prania (najlepiej sięgnąć po ten przeznaczony do białych tkanin), ale istnieją również specjalistyczne środki, które dostępne są w sklepach obuwniczych. Jednak kluczem do sukcesu i pięknego koloru białych butów jest regularność. Najlepiej czyścić je na bieżąco, bo zwłoka działa na ich niekorzyść: stare i zaschnięte plamy są zdecydowanie trudniejsze do usunięcia. A co zrobić w wypadku, gdy nie mamy specjalistycznych środków pod ręką? Można sięgnąć po sprawdzone i domowe metody, które wykazują się dużą skutecznością i sprawią, że czyszczenie białych butów stanie się łatwe.

Soda oczyszczona

Jeśli zabrudzenia na białych butach spędzają nam sen z powiek, to warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Ten domowy środek znajduje wiele zastosowań w domu, także w pielęgnacji obuwia. Jak wyczyścić białe buty za jej pomocą? Wystarczy w małej miseczce z ciepłą wodą rozpuścić dwie/trzy łyżki specyfiku i nanosić delikatnie na zabrudzoną powierzchnię. W przypadku bardzo dużych i uporczywych zabrudzeń z sody oczyszczonej można wykonać pastę. Po prostu dwie łyżki wystarczy rozpuścić w niewielkiej ilości wody tak, aby uzyskać odpowiednią konsystencję, następnie wetrzeć specyfik w zabrudzenie, a na koniec przetrzeć całość zwilżoną ściereczką.

Sok z cytryny

Innym patentem na przywrócenie dawnego blasku białych butów jest zastosowanie soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Wystarczy połówkę owocowego soku rozpuścić w niewielkiej ilości wody i taką mieszanką wyszorować białe obuwie. W przypadku poważniejszych zabrudzeń, trzeba poświęcić więcej czasu i sił, jednak starania się opłacą przynajmniej z dwóch powodów. Oczywiście, prócz pozbycia się zabrudzeń, sok z cytryny ma właściwości wybielające, a poza tym może on neutralizować nieprzyjemne zapachy, co - w przypadku nie tylko białych butów - jest zjawiskiem bardzo powszechnym.

Ocet do zadań specjalnych

Białe buty mogą być wykonane nie tylko z materiałów sztucznych, ale także i naturalnych, które są często delikatne. Do wyczyszczenia obuwia zrobionego ze skóry lub zamszu świetnie nadaje się ocet spirytusowy. Niewielką ilość specyfiku - tak jak w innych przypadkach - wystarczy zmieszać z wodą i następnie przetrzeć powstałą mieszanką (za pomocą nawilżonej nią gąbki lub ściereczki). Niestety, ocet może zostawić specyficzny zapach, który nie wszystkim może przypaść do gustu. Dlatego po wyczyszczeniu białego obuwia warto przemyć je niewielką ilością wody. 

Delikatne materiałyA co zrobić, kiedy białe buty wykonane są z bardzo delikatnego materiału i boimy się, że zastosowanie przedstawionych metod może je zniszczyć? Na szczęście nie trzeba załamywać rąk - z pomocą przyjdzie talk lub zasypka dla niemowląt. Wystarczy przygotować z niej prosty środek czyszczący. Sypki składnik połączyć z wodą w stosunku 1:1 i kulistymi ruchami wetrzeć w materiał. Po wyschnięciu talk lub zasypka wykruszą się wraz z brudem: najlepiej całość strzepać lub przetrzeć delikatną szczoteczką.

Gumowe elementy wyczyścisz na błysk!

Gumowe elementy białych butów, takie jak np. podeszwy czy łączenia, brudzą się równie często, co pozostałe materiałowe części. Je także można w łatwy sposób wyczyścić: wystarczy sięgnąć po pastę do zębów! Jej niewielką ilość wystarczy nanieść na szczoteczkę i przecierać zabrudzone elementy. Warto pamiętać, aby włosie nie było zbyt sztywne, ponieważ w przeciwnym razie, możemy białe buty porysować. Na koniec całość wystarczy przetrzeć zwilżoną gąbką lub ściereczką.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama