Reklama

5 powodów, żeby przestać chodzić w szpilkach

W życiu każdej kobiety nadchodzi taka chwila, kiedy chodzenie na obcasach po prostu przestaje być tego warte. Odkryte palce u stóp, dodatkowe osiem centymetrów wzrostu i fakt, że twoje nogi wyglądają w nich świetnie nie są w stanie przeważyć odcisków, haluksów i powoli gasnącej chęci życia. Brzmi znajomo? Oto pięć rzeczy, które się staną, jeśli zrzucisz ze stóp szpilki.

Reklama

Mięśnie łydek powrócą do swojego normalnego stanu

Badanie opublikowane w 2012 roku w magazynie The Journal of Applied Physiology wykazało, że osoby regularnie noszące buty na wysokim obcasie nie tylko wykonują krótsze kroki (zarówno w butach jak i boso), ale również mają krótsze mięśnie łydek. Dzieje się tak, ponieważ kiedy nosisz buty na obcasie twoja stopa znajduje się w nietypowej pozycji, gdzie pięta jest przyciągnięta do kostki i rzadko rozciąga się do swojej pełnej długości. Ćwiczenia polegające na rozciąganiu i rolowaniu oraz co najważniejsze – chodzenie w płaskich butach, które stabilnie trzymają stopę – pomoże mięśniom łydek powrócić do swojego dawnego stanu.

Twoje plecy poczują się znacznie lepiej

Szpilki sprawiają, że twoja pupa wygląda atrakcyjnie z konkretnego powodu, – kiedy je nosisz twoja miednica się odchyla sprawiając, że pupa wysuwa się do tyłu. Powoduje to wzmożony nacisk na lędźwiowy odcinek kręgosłupa, a także na podtrzymujące go mięśnie. U niektórych kobiet, które chodzą na wysokich obcasach może nawet wystąpić kręgozmyk – przesunięcie się jednego kręgu do przodu względem drugiego, – który powoduje uszkodzenie nerwu oraz dolegliwości bólowe. Po zdjęciu obuwia na wysokim obcasie kręgosłup automatycznie powraca do swojej właściwej pozycji, redukując nacisk na lędźwie i łagodząc ból, nawet ten, który był spowodowany przez kręgozmyk.

Mogą boleć cię pięty

Dzieje się tak, dlatego, ponieważ noszenie szpilek nie tylko skraca mięśnie łydek, ale również skraca ścięgna Achillesa. Kiedy nagle przerzucisz się na buty o płaskiej podeszwie, twoja stopa na powrót znajdzie się w położeniu pod kątem 90 stopni w stosunku do nogi, napięcie na ścięgna zwiększy się więc. U ludzi z zapaleniem rozcięgna podeszwy stopy, taka zmiana położenia może wpłynąć na pogorszenie istniejącego bólu pięty. U innych ból pięty może pojawić się po raz pierwszy. W przeciągu kilku dni, tygodni, a jeśli wcześniej praktycznie nie rozstawałaś się z obcasami – miesięcy, ścięgna odzyskają swoją naturalną długość, a wtedy ból zniknie a twoje pięty będą szczęśliwsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Twoje kolano biegacza magicznie wyzdrowieje

Nieważne jak bardzo twoja pupa wystaje do tyłu, kiedy nosisz obcasy, środek ciężkości ze swojej właściwej pozycji przesuwa się do przodu. To oznacza dodatkowe obciążenie ścięgien i wiązadeł w okolicy kolan. Wynika z tego, że aby pozbyć się kolana biegacza wcale nie należy przestać biegać.

Poprawi się twoja umiejętność utrzymania równowagi

Regularne chodzenie w butach na wysokich obcasach zwiększa ryzyko potknięcia się – nawet jeśli akuat masz na sobie płaskie buty. W 2015 roku przeprowadzono badanie z udziałem stewardes południowokoreańskich linii lotniczych. Wykazało ono, że kilka lat regularnego noszenia wysokich obcasów prowadzi do zachwiania równowagi w sile mięśni po bokach kostek a także z przodu i z tyłu stopy. Skutkuje to niestabilnością kostki i bardzo źle wpływa na zmysł równowagi. Przestawienie się na obuwie o płaskiej podeszwie powoduje, że mięśnie w okolicy kostki pracują we właściwy sposób zapewniając kostce większą stabilność i równowagę. Przyjęcie idealnej pozy tancerki, wydaje się być o wiele prostsze.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama