Reklama

Tylko w ten sposób postępuj z wełną. Będzie służyć ci latami!

Nieprawidłowe pranie wełnianych rzeczy przyczynia się do ich szybszego zniszczenia. Odpowiada za to źle dobrany program do prania czy niepoprawny sposób ich suszenia. Prawidłowe obchodzenie się z wełną sprawi, że będzie ci służyć latami. W jaki sposób z nią postępować? Dowiesz się z tego artykułu.

Czym charakteryzuje się wełna?

Najczęściej wełnę pozyskuje się z sierści owiec, alpak czy królików. Ubrania wykonane z tego materiału sprawdzą się szczególnie w okresie zimowym. Z jednej strony to tkanina przepuszczalna i oddychająca. Z drugiej natomiast dobrze izoluje ciepło, dzięki czemu nadaje się do noszenia w zimniejsze dni. Wełna ma działanie termoregulacyjne, dlatego wykonuje się z niej odzież sportową. Materiał ten pochłania wilgoć, co sprawia, że podczas dużego wysiłku fizycznego nie czujemy dyskomfortu.

Zobacz: Prosty sposób na pozbycie się mchu z kostki brukowej

Reklama

Odpowiedni program piorący

Jednym z wymagań jest pranie wełny w letniej wodzie. Zarówno zbyt zimna, jak i ciepła woda, mogą sprawić, że ubrania się rozciągną. Najlepiej, by woda nie przekraczała 30 stopni Celsjusza. Unikaj także wirowania, gdyż może przyczynić się do zniekształcenia delikatnej tkaniny. Dobrze jest, by włączyć program przeznaczony do prania wełny. Nie używaj również silnie działających środków chemicznych. Mogą one zniszczyć delikatną strukturę materiału.

Najlepiej sprawdzą się płatki mydlane lub detergenty przeznaczone do prania wełny. Warto też wykorzystać patent z poszewką na poduszkę. Sweter czy ulubioną bluzkę włóż do jej środka. W ten sposób zapobiegniesz bezpośredniemu kontaktowi odzieży z bębnem pralki.

Nie wolno jej wykręcać

Wełnianych ubrań nie można wykręcać z nadmiaru wody. To sprawi, że staną się one rozciągnięte. Przywrócenie dawnego kształtu materiału może się nie udać. Dlatego zaraz po wypraniu wełnianego swetra czy koszuli, opatul ją w ręcznik. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru ściekającej wody. Całość zawiń w rulon i dokładnie wytrzyj ociekającą tkaninę. Dopiero potem rozwieś ubranie na suszarce.

Suszenie tylko na płasko

Suszenie wełnianych ubrań także powinno odbywać się w konkretny sposób. Nie wieszaj ich jak pozostałej odzieży. Tym bardziej nie stosuj spinaczy, które zostawiają odciski. Ręcznik, który posłużył Ci do wykręcania wody, rozłóż na suszarce. Dopiero na nim połóż ubranie i pozostaw do wyschnięcia. Ten trik pozwoli uniknąć odgnieceń od prętów, wyglądających mało estetycznie. Grube, wełniane swetry, bluzki i koszule przechowuj wyłącznie na płasko. Nie wieszaj ich na wieszaku, gdyż spowoduje to rozciągnięcie tkaniny.

Polecamy:

Ceny węgla w listopadzie 2022. Ile aktualnie płaci się za tonę węgla?

Uważaj, by nie zatkać otworu w rurze odkurzacza. Odczujesz różnicę w rachunkach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wełna pranie | wełna naturalna | naturalna wełna owcza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama