Reklama

Dlaczego warto spędzić weekend w uzdrowisku?

Pobyt w uzdrowisku dla wielu osób kojarzy się jako turnus rehabilitacyjny dla seniorów, podczas którego wykonywane są różnorakie zabiegi lecznicze. Okazuje się, że miasta uzdrowiskowe oferują o wiele więcej, niż można się spodziewać, a kilka dni w takim miejscu pozwoli z całą pewnością się zrelaksować. Jeśli nie mamy pomysłu na wolny weekend, warto wybrać się do miejscowości uzdrowiskowej, aby skorzystać z kilku atrakcji, które oferują. Dlaczego warto spędzić weekend w uzdrowisku? Przekonajmy się.

To nie tylko oferta dla seniorów

Jeśli wydaje nam się, że miejscowości zdrojowe i uzdrowiska oferują wyłącznie pobyt w zorganizowanym turnusie, to jesteśmy w ogromnym błędzie. Oczywiście, rzesza ludzi korzysta z usług sanatoryjnych, ale to niejedyna oferta, jaka tam czeka na turystów. Miejscowości uzdrowiskowych w Polsce jest kilkadziesiąt, więc każdy - niezależnie, w jakiej części Polski mieszka - może się znaleźć w niej w mgnieniu oka. Co ważne, nie musimy się obawiać, że takie miejsce jest nieprzygotowane na odwiedzających. Aby uzyskać status uzdrowiska, musi spełniać kilka ważnych aspektów:

Reklama

 • posiadać infrastrukturę uzdrowiskową,
 • mieć źródła wód leczniczych/dostęp do brzegu morskiego,
 • oferować tężnie lub pijalnie wód leczniczych
 • być zasobne w parki,
 • oferować ośrodki lecznicze.

Oczywiście, w takich miejscach nietrudno znaleźć również miejsce noclegowe oraz ofertę gastronomiczną, więc w obliczu ograniczonego czasu urlopowego lub skromnego budżetu, krótki weekendowy do uzdrowiska, może przynieść same wymierne korzyści. Jakie?

Daj odpocząć płucom

Większość miejscowości mających status uzdrowiska położonych jest z dala od zakładów przemysłowych, za to otoczone są kompleksami leśnymi bądź górami, gdzie panuje specyficzny mikroklimat. Już samo przebywanie w takim środowisku sprawi, że poczujemy się lepiej, a płuca będą mogły odpocząć od zanieczyszczonego, miejskiego środowiska, co nie sprzyja naszemu układowi oddechowemu. Smog, toksyny i spaliny nie tylko niszczą płuca, ale negatywnie wpływają na kondycję całego organizmu. Dlaczego? Ponieważ toksyny, które dostają się do naszego ciała, muszą być jak najszybciej usunięte, co jest dodatkową pracą dla takich narządów, takich jak wątroba i nerki. Dlatego, przebywanie w miejscu czystym, choć na trochę pozwoli unormować ich pracę.

Zadbaj o kondycję!

Jeśli wydaje nam się, że tylko czyste powietrze jest w miejscowościach uzdrowiskowych najważniejsze, to jesteśmy w błędzie. Okoliczności przyrody z całą pewnością mogą nas sprowokować do aktywności fizycznej, która jest nam jak najbardziej na co dzień potrzebna. Oczywiście, nie trzeba się zbytnio forsować, jeśli nie mamy wyrobionej kondycji, ale wystarczy kilkadziesiąt minut spacerować, aby spalić kilkaset kalorii. Jeśli chcemy zaktywizować inne partie mięśni, niż tylko te znajdujące się na nogach, warto zainwestować w kijki do nordic walkingu albo po prostu wsiąść na rower. Jeśli dana miejscowość wypoczynkowo-uzdrowiskowa oferuje basen, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby troszkę popływać. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu dotlenia komórki ciała, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie organizmu.

Korzystaj z atrakcji wód leczniczych

Wiele miejscowości zdrojowych leży w miejscach źródeł wód leczniczych, które mają bogaty skład. Zawierają cenne związki chemiczne oraz dodatek pierwiastków, które pomagają na wiele dolegliwości. Wody lecznicze nie tylko nadają się do regularnego picia, ale można również skorzystać z kąpieli, czy innych zabiegów leczniczych, które na nich bazują. Jakie wody lecznicze oferują uzdrowiska?

 • Szczawy - z dwutlenkiem węgla i wodorowęglanami alkalicznymi.
 • Wody gorzkie - z siarczanem magnezowym.
 • Wody siarkowe - z siarkowodorem.
 • Wody żelaziste - z wodorowęglanem żelazowym.
 • Solanki - z chlorkiem sodowym.
 • Cieplice - inaczej termy: gorące źródła. 

A może SPA?

Jeśli nie mamy pomysłu na pobyt weekendowy, a organizacja czasu wolnego nas przeraża, zawsze możemy skorzystać z okazyjnych i weekendowych wyjazdów last minute do uzdrowiska. Przeważnie oferują one nie tylko nocleg, ale także kilka zabiegów pielęgnacyjnych lub relaksujących. Taki pobyt z całością przysłuży się poprawie kondycji nie tylko psychicznej czy fizycznej, ale także polepszy się nasz z całą pewnością nasz wygląd.

Polecamy także:

Podniebny chodnik uwielbiany przez polskich turystów. Czy warto? Sprawdziliśmy!

Kwatera zamiast hotelu, Mazury zamiast Sopotu. Są sposoby na tańsze wakacje w kraju

Jeżyny: Nr 1 w diecie cukrzycowej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uzdrowisko | uzdrowiska | uzdrowiska w Polsce | polskie uzdrowiska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama