Co nam daje mycie zębów szczoteczką elektryczną?

Mycie zębów jest bardzo ważnym elementem higieny i dbania o własne zdrowie – co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Czy do prawidłowego czyszczenia wystarczy nam zwykła szczoteczka czy lepiej zainwestować w lepszy sprzęt? Czy szczoteczka elektryczna rzeczywiście jest warta swojej ceny i zapewnia lepsze efekty niż tradycyjny odpowiednik?

Materiały promocyjne partnera

Czysta przyjemność

Dentyści nie pozostawiają złudzeń: szczoteczki elektryczne pozwalają skuteczniej utrzymać higienę jamy ustnej niż te zwykłe. Z pewnością każdy nowy użytkownik natychmiast odczuje różnicę - czynność staje się przyjemna i nie wymaga żadnego wysiłku, szczoteczka elektryczna niemal myje za nas.

W dodatku niektóre modele mają czujnik nacisku, który zapobiega zbyt mocnemu szczotkowaniu zębów - szczoteczka ściera osad, ale chroni szkliwo przed uszkodzeniem. Dostrzeżemy także mniejszy kamień. To wszystko zasługa szczoteczki elektrycznej, która czyści lepiej i dokładniej niż zwykła szczoteczka.

Higiena jamy ustnej na zaawansowanym poziomie

Co sprawia, że szczoteczka elektryczna jest lepsza? Po pierwsze wykonuje nawet kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę, a takiego wyniku nie jesteśmy w stanie osiągnąć samodzielnie. Przy tym delikatnie oczyszcza przestrzeń pomiędzy zębami i masuje dziąsła, nie powodując krwawienia. Pomaga więc lepiej utrzymywać higienę jamy ustnej: zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy zębów oraz poprawia zdrowie i kondycję dziąseł. W dodatku szczoteczka elektryczna ma wbudowany stoper, który odmierza czas mycia zębów, by użytkownik wiedział, kiedy upłynęły zalecane 2 minuty. Warto również dodać, że działa na tyle delikatnie, by nie uszkodzić protezy czy aparatu ortodontycznego. Niektóre modele pozwalają również wybrać odpowiadający nam tryb mycia, na przykład mycie delikatne czy czyszczenie języka.

Przyjemne z pożytecznym

Świetnym pomysłem jest zakup szczoteczki elektrycznej dla dzieci. Na rynku dostępne są urządzenia z atrakcyjnymi grafikami, które można połączyć z aplikacją mobilną. Dzięki temu mycie zębów staje się zabawą, a to nawet najbardziej oporne maluchy zachęci do regularnego wykonywania tej czynności. Po zainstalowaniu aplikacji wystarczy połączyć szczoteczkę ze smartfonem przy pomocy technologii Bluetooth. Atrakcyjna gra, którą znajdziemy w aplikacji, pomaga dziecku wyrabiać właściwe nawyki, zwiększa zainteresowanie myciem zębów, a także monitoruje efektywność wykonywanej czynności i nagradza za postępy. Oczywiście taka szczoteczka jest całkowicie bezpieczna dla dziecka, a specjalnie skonstruowana główka chroni rosnące zęby.

Akcesoria do szczoteczek elektrycznych

Do raz zakupionego urządzenia wystarczy jedynie nabywać wymienne końcówki. Ich cena może się różnić m.in. w zależności od budowy, włosia czy ilości końcówek w opakowaniu. Są one na tyle małe, że pozwalają wygodnie manewrować w jamie ustnej, dzięki czemu mycie szczoteczką elektryczną jest naprawdę proste. Jedna taka końcówka starcza na trzy miesiące. Dzięki specjalnej konstrukcji jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, pomaga zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, usuwać płytkę i osad. Końcówkę zakłada się i ściąga z łatwością, ale nie wypada ona z urządzenia podczas szczotkowania zębów. 

Warto zwrócić uwagę na to, jak ładowane jest urządzenie. Niektóre szczoteczki elektryczne mają wyłącznie ładowarkę przewodową, na której stawiamy bazę. Inne prócz ładowarki mają jeszcze powerbank w postaci estetycznego etui na szczoteczkę. Wystarczy umieścić w nim urządzenie, by zaczęło się ładować, a gdy wyczerpie się w nim bateria, podłączamy je do prądu przy pomocy kabla USB. To idealne rozwiązanie dla osób, które sporo podróżują.