Reklama

8 znaków, że żyjesz w zdrowym związku

Wielu z nas pragnie żyć w zdrowym, silnym związku, które przetrwa wszystko. Jednak związki nie są łatwe. Nie dostajesz do niego instrukcji obsługi. Nad związkiem trzeba nieustannie pracować i wymaga to zaangażowania obojga partnerów. Jeżeli nie jesteś pewna, czy twój związek należy do szczęśliwych, oto 8 wyznaczników miłosnej sielanki:

Reklama

Respektowanie przestrzeni osobistej

Jako para oczywiście będziecie ze sobą spędzać bardzo dużo czasu. Śpicie razem, budzicie się razem, razem jecie śniadanie, korzystacie z łazienki, chodzicie na spacery, a może nawet razem pracujecie. Wspólne spędzanie czasu jest bardzo przyjemne, ale każde z was potrzebuje nieco przestrzeni dla siebie. Z całą pewnością zdarzają się wam chwile, kiedy któreś z was chce spędzić czas samotnie lub w grupie przyjaciół (męskie/damskie wieczory). Uszanowanie takiej potrzeby u drugiej osoby oznacza, że wasz związek jest dojrzały i szanujecie siebie nawzajem.

Zaufanie

Dobrego związku nie da się zbudować na braku zaufania. Jeśli twój partner nie może wyjść wieczorem bez kłótni, nagabywania i sprawdzania, macie spory problem. To nie jest silny związek i grozi wam jego rychły rozpad. Jeżeli jednak jesteście w stanie sobie wzajemnie zaufać, wasz związek jest szczęśliwy. Nie masz wówczas wątpliwości, że twoja druga połówka jest ci wierna i możesz na niej zawsze polegać. Wiesz, że nigdy cię nie zawiedzie.

Kłócicie się we właściwy sposób

W związku można się kłócić tylko na dwa sposoby – dobrze i źle. Źle jest wtedy, gdy kłótnia jest okazją do demonstracji siły, a najważniejsze jest to, kto zwycięży. Jeżeli przedstawiasz argumenty tylko po to, żeby zrobić mu na złość, możesz mieć pewność, że wasz związek to nienajlepszy pomysł. Jeżeli jednak wasze kłótnie to raczej dyskusje, próbujecie słuchać i rozumieć się wzajemnie, czyli uczyć się czegoś o drugiej osobie i szanować jej opinie, nie masz się o co martwić. Szukacie kompromisów. Nikt nie wygrywa i nie triumfuje nad przegranym.

Możecie porozmawiać ze sobą o wszystkim

Jeżeli istnieje jakiś temat, którego nie wolno wam między sobą poruszyć, to znak, że macie problem. Na przykład, jeśli wstydzisz się porozmawiać ze swoim partnerem o swoich lękach i wątpliwościach, jak myślisz, co to mówi o waszym związku? Że nie potrwa długo. Kluczem do silnego związku jest możliwość porozmawiania o wszystkim. Szczęśliwe pary wiedzą, że nie muszą się krępować, ani niczego obawiać. Musicie być otwarci i szczerzy.

Macie wspólnych przyjaciół

Związek pochłania czas i energię, więc może być ci trudno utrzymać dawne przyjaźnie. Jednak musisz znaleźć czas dla swoich znajomych. Dokonanie tego może być trudne, dlatego ważne, żebyście mieli wspólnych przyjaciół. Musisz mieć możliwość spędzać wieczoru w towarzystwie zarazem swoich, jak i jego przyjaciół. Jeżeli nie chcesz, żeby twój partner poznał twoich przyjaciół, to znak, że nie masz do nich zaufania.

Wyznajecie takie same wartości

Jeżeli cenisz życie rodzinne, a twój partner nie chce zakładać rodziny, możecie mieć poważny problem. Podobnie może być w przypadku, kiedy kochasz zwierzęta i marzysz o gromadce psów i kotów, a dla twojej drugiej połówki taka wizja to istny koszmar. Jeżeli jednak wyznajecie te same wartości na fundamentalnym poziome, nie ma o co się martwić. Ważne jest, żebyście mieli wspólną wizję przyszłości, bo zbyt duże rozbieżności mogą spowodować, że wasz związek nie przetrwa próby czasu i rozstaniecie się.

Okazujecie sobie wsparcie

Świetnym znakiem, że związek układa się jak najlepiej jest gdy okazujecie sobie wsparcie w krytycznych i kryzysowych sytuacjach. Szanujecie swoje wybory, wspieracie się w ich realizowaniu, podtrzymujecie wysokie morale i nie podcinacie sobie skrzydeł. Ważne jest, żebyście podejmowali decyzje wspólnie i nie stawiali się przed faktem dokonanym oczekując, że druga osoba przyjmie wszystko bezkrytycznie.

Nie udajecie, że lubicie te same rzeczy

Na etapie randkowania lekkie podkoloryzowanie i powiedzenie, że wprost uwielbiasz oglądać mecze piłki nożnej, to jeszcze nie grzech. Ale jeżeli wasz związek wchodzi na wyższy poziom, nie możecie się okłamywać i udawać. Pary pozostające w silnych związkach nie udają, że dzielą wszystkie zainteresowania, ponieważ wiedzą, że różnice są normalne i czynią związek ciekawszym. Nie powinniście się zmuszać do dzielenia pasji z partnerem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama