Reklama

Zdrowotne właściwości pałki wodnej

Choć nie raz widziałeś pałki wodne porastające podmokłe tereny, pewnie nie zdawałeś sobie sprawy, że są one doskonałym dodatkiem do diety. Zawierają mnóstwo unikalnych substancji odżywczych oraz posiadają liczne właściwości wykorzystywane w naturalnej medycynie od stuleci – leczą ból, przyspieszają gojenie się ran, zapobiegają infekcjom, spowalniają krwawienie i zapobiegają rakowi. Rośliny te były powszechnie spożywane w Europie, a w czasach kolonizacji Ameryki były stosowane przez osadników, którym jej właściwości zdrowotne ratowały życie. W pałce wodnej jadalne jest prawie wszystko – od kłączy, przez łodygę, po liście. Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom zdrowotnym tej rośliny.

Odkażanie

Pałka wodna może być wykorzystywana jako naturalny środek odkażający. Żelowa substancja, którą znajdziesz w młodych liściach rośliny może służyć do opatrywania ran czy innych miejsc, gdzie patogeny i mikroby mogą wyrządzić szkodę. Żel może też być przyjmowany doustnie lub stosowany zewnętrznie w celu złagodzenia bólu i stanów zapalnych.

Spowalnianie krwawienia

Różne części pałki wodnej mogą spowolnić obieg krwi i zapobiegają anemii. Można to wykorzystać, jeśli się zranisz, bądź w obfitych krwawieniach miesięcznych. Właściwość ta może być jednak niebezpieczną dla ludzi o niskim ciśnieniu krwi.

Poprawa zdrowia skóry

Bogactwo substancji odżywczych i związków organicznych zawartych w pałce wodnej działa bardzo korzystnie na skórę, szczególnie w terapii czyraków, podrażnień czy zmniejszając widoczność blizn. Podobnie, przy ukąszeniach owadów, warto wetrzeć żel produkowany przez roślinę. Natomiast mąka wyprodukowana z pałki wodnej ma właściwości przeciwzapalne mogące złagodzić ból i zredukować obszar zapalny.

Zapobieganie rakowi

Choć badania nad tą właściwością są stosunkowo nowe i czasem nieco kontrowersyjne, warto wiedzieć, ze toczą się prace nad zdolnością pałki wodnej do przeciwdziałania nowotworom. Chińscy naukowcy przewodzą na tym polu, a wczesne wyniki ich pracy dają obiecujące wskazania na przeciwutleniające zdolności rośliny w walce z komórkami rakowymi.

Jedno słowo ostrzeżenia: jeśli jesteś osobą poszukującą swoich własnych odpowiedzi i chcesz spróbować sam zebrać i użyć pałki wodnej, upewnij się, że zbierasz rośliny z miejsca, gdzie woda nie jest zastała lub zanieczyszczona.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama