Reklama

Wspaniałe korzyści hirudoterapii

Hirudoterapia to inaczej mówiąc leczenie pijawkami. Terapia ta stosowana jest w celu wyleczenia wielu chorób i zaburzeń od setek lat, jednak dopiero od niedawna została ona zastosowana w medycynie konwencjonalnej. Terapia pijawkami była dość popularna 3500 lat temu. Od tego czasu pijawki stosowano w celu leczenia wielu chorób ale w pierwszej połowie XIX wieku zaprzestano ich używania, z powodu zagrożenia gatunku. Na początku XX wieku pijawki zupełnie odsunięto na bok ponieważ nie pasowały one do nowocześnie rozwijającej się medycyny. Nie trwało to jednak długo, w 1960 roku lekarze zaczęli stosować hirudoterapię w przypadku zapalenia stawów, migreny oraz chorób związanych z naczyniami krwionośnymi. Od tego momentu, pijawki lekarskie są regularnie stosowane przez specjalistów. Do jakich jeszcze celów są wykorzystywane?

Reklama

Choroby układu krążenia

Termin ten odnosi się do zaburzeń, które mają wpływ na pracę serca oraz całego układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza tętnic i żył. Pijawki lekarskie często stosowane są u osób, które mają problemy z naczyniami krwionośnymi, ponieważ ślina pijawki pomaga zwiększyć możliwość przepływu krwi oraz zmniejszyć ból naczyń krwionośnych. Według badań przeprowadzonych przez naukowców osoby, które przeszły terapię pijawkami potwierdziły, że po zabiegu zmniejszył się obrzęk oraz ból, który występował przy zapaleniu żył.

Nowotwór

Od wielu lat nowotwór jest najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie. Co gorsza, liczba ta ciągle rośnie i z roku na rok przybywa coraz więcej osób chorych na raka. Naukowcy uważają, że pijawki mogą skutecznie przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania. Badania wykazały, że ślina pijawek zawiera związek, który może zapobiec rakowi prostaty, płuc, piersi oraz czerniakowi.

Cukrzyca

Cukrzyca jest kolejną chorobą, która dotyka miliony osób na całym świecie. Mimo wszystko nie ma skutecznej metody, aby zapobiec chorobie. Od kilku lat mówi się, że pijawki mogą pomóc rozwiązać problemy z cukrzycą oraz jej powikłaniami, takimi jak miażdżyca, nadciśnienie, stany zapalne oraz wiele innych. Jednak nie przeprowadzono żadnych badań, które potwierdzałyby korzystne działanie pijawek.

Choroby zakaźne

Niestety, coraz więcej osób zaraża się chorobami zakaźnymi, które trudno wyleczyć, nawet za pomocą antybiotyków. Mimo że istnieją leki bezpośrednio dedykowane osobom z chorobami zakaźnymi to coraz częściej stosuje się terapię pijawkami. Według naukowców, pijawki lekarskie pomogą wyeliminować wirusy i bakterie, które powodują choroby.

Problemy z uszami

Pijawki nie raz były wykorzystywane w celu wyleczenia przewlekłego i ostrego zapalenia ucha. Od lat w tym celu wykorzystuje się niewielkie pijawki i od wielu lat się sprawdzają. W przypadku choroby uszu, najczęściej umieszcza się dwie pijawki tuż za uchem, a leczenie trwa cztery dni i wymaga trzech zabiegów dziennie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama