Reklama

Turnera diffusa ( Damiana ), zioło zwiększające energię seksualną

Damiana jest rodzajem małego krzewu z żółtymi kwiatami, którego pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej. Liście tej rośliny od dawna były używane w tradycyjnej medycynie starożytnych mieszkańców Meksyku, również starożytnych Majów jako naturalny afrodyzjak, lek przeciwdepresyjny, antyseptyczny, moczopędny, przeciw impotencji oraz bólu miesiączkowego. Zawiera wiele biologicznych czynnych związków biologicznych takich jak flawonoidy, taniny, żywicy, olejków eterycznych, małych porcji fosforu itp., które stymulują wiele procesów biologicznych. Liście Damiana są dostępne w różnych formach, w tym w kapsułkach, płynnego ekstraktu oraz herbaty ziołowej. Przyrządzane osobno lub w kompozycji z innymi ziołami oferującymi szereg korzyści zdrowotnych.

Reklama

Potężny afrodyzjak

Spośród wszystkich znanych korzystnych skutków warto wspomnieć o świetnym działaniu zioła w przypadku pobudzenia funkcji seksualnych u mężczyzn i kobiet. Dzięki temu roślina wzbudziła zainteresowanie naukowców na całym świecie. Nowoczesne badania naukowe potwierdziły również, że zioło wpływa na zwiększenie ilości plemników u mężczyzn oraz siłę jajeczek u kobiet, stanowi również pomóc w zaburzeniach erekcji oraz osiągnięciu orgazmu. Liść Damiana stymuluje wytwarzanie energii seksualnej w mężczyzn i kobiet w całkiem naturalny sposób. Zioło to zwiększa libido, oraz poprawia krążenie krwi w penisie, dlatego zaleca się spożywanie go mężczyznom jako alternatywę dla viagry oraz produktów jej pochodnych, które mają mnóstwo skutków ubocznych. Spożywanie rośliny zwiększa moc przyjemności seksualnej, oraz utrzymuje w dobrej kondycji układ rozrodczy.

Leczenie wrzodów żołądka

Damiana używana jest również do leczenia różnych dolegliwości żołądka, w tym wrzodów. Działanie rośliny przeciw wrzodom żołądka spowodowane jest prawdopodobnie zawartością arbutyny.

Wspomaga utratę wagi

Podobnie jak w przypadku wielu herbat ziołowych, istnieją twierdzenia, które mówią, że związki w nich zawarte pomagają zrzucić kilka kilogramów, a przynajmniej doprowadzą naszą wagę do normy. Niektórzy twierdzą, że ma ona również lekkie działanie przeczyszczające. Niektóre badania naukowe nasuwają wnioski, że może być ona dużo bardziej skuteczna w połączeniu z innymi roślinami. Według naukowców połączenie yerba mate, guarany i Damiany zmniejsza apetyt, powodując łatwiejsza utratę wagi już po 10 dniach. Pacjenci, którzy otrzymali kombinacje ziół przed posiłkiem stracili wagę szybciej, niż ci którzy jej nie spożywali. Badacze stwierdzili także, że zioła opóźniają opróżnianie żołądka, które skutkowało szybszym uczuciem pełności, przez co jedli mniej.

Medyczne zastosowania Damiany

Zioło jest tradycyjnie stosowane w leczeniu różnych stanów takich jak dystrofia mięśniowa, rozedma płuc, niskie poziomy estrogenu, oziębłość, impotencja, niepłodność, menopauza, choroba Parkinsona, zespół napięcia przedmiesiączkowego, depresja oraz zapalenie gruczołu krokowego. Jest stosowana również do wyeliminowania zmęczenia psychofizycznego oraz do regulacji poziomu hormonów, dlatego jest zalecana do łagodzenia zespołu napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy. Jest również używana do leczenia bezpłodności u mężczyzn ( poprawia spermatogenezę ) i kobiet ( stymuluje owulację ) oraz poprawia zdolność reprodukcyjną, nastrój i witalność organizmu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama