Reklama

Sprawdzone sposoby na niesmak w ustach

Niesmak w ustach to przypadłość, której prawdopodobnie choć raz w życiu każdy z nas miał okazję doświadczyć. Niesmak pojawia się wtedy, gdy w wyniku różnych czynników odczuwamy zniekształcony smak żywności, którą w danej chwili konsumujemy. Najczęściej spotykane typy posmaku to słonawy, gorzkawy, słodki oraz kwaśny. Oto sprawdzone metody, które pomogą je zwalczyć.

Reklama

Słonawy posmak w ustach

Prosta i tania metoda na zlikwidowanie słonego posmaku w ustach to nic innego, jak regularne picie wody. Dzięki wodzie zmniejszamy stężenie sodu w organizmie, którego nadmiar odpowiada za słony posmak. Dlatego, jeśli dokucza nam takie odczucie, należy wypić codziennie minimum osiem szklanek wody.

Słodkawy posmak w ustach

Słodkawy posmak w ustach, który utrzymuje się dłużej niż kilka dni bez konkretnej przyczyny, może sygnalizować cukrzycę, ale nie zawsze. Uczucie słodkości w ustach pojawia się również u osób cierpiących na nerwicę lękową, a także regularnie biegających i narażonych na nadmierny wysiłek fizyczny. Jak go zwalczyć? W takim przypadku lekarze zalecają stosować lekkostrawną dietę, pić dużo wody, a także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, choć umiarkowana aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana.

Gorzki smak w ustach

Z kolei gorzki smak w ustach bardzo często jest wynikiem długotrwałego przyjmowania leków lub stosowania antybiotyku. Pojawia się również jako jeden z objawów refluksu żołądka. W celu jego eliminacji wskazane jest również regularne picie wody, a także stosowanie odświeżających płynów do płukania jamy ustnej.

Kwaśny smak w ustach

I na koniec najbardziej nieprzyjemny rodzaj posmaku w ustach, czyli kwaśny. Zazwyczaj jest on wynikiem refluksu żołądka lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej. By się go pozbyć, należy pić spore ilości wody, a także włączyć do diety produkty o działaniu oczyszczającym.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama