Reklama

Soda oczyszczona na ostrogi piętowe: Jak stosować?

Zastosowania sody oczyszczonej nie ograniczają się wyłącznie do celów kulinarnych. Choć sprawia, że nasze wypieki są puszyste, pomaga także na innych, mniej oczywistych płaszczyznach. Wiele osób korzysta z jej potencjału podczas sprzątania, ale okazuje się, że sodę oczyszczoną można zaliczyć także do domowych sposobów na ostrogi piętowe. Dowiedz się, jak ją stosować, by zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Ostrogi piętowe: Objawy

Ostrogi piętowe to choroba powstająca wskutek długotrwałego, nieleczonego stanu zapalnego i tworzenia się złogów wapnia, które z kolei prowadzą do powstania nadprogramowej tkanki kostnej. Zdarza się, że zmiany zwyrodnieniowe widać dopiero na zdjęciu rentgenowskim i nie od razu wiążą się z widocznymi czy bolesnymi dolegliwościami.

Jednak najczęściej ostrogom piętowym towarzyszy silny ból w dolnej części stopy, który utrudnia poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Początkowo dolegliwości najbardziej wyczuwalne mogą być rano - tuż po wstaniu z łóżka - lub po długim siedzeniu. Jeśli jednak zbagatelizujemy ten sygnał, z biegiem czasu ból będzie dawać o sobie znać podczas chodzenia, dłuższego stania, a w końcu w czasie spoczynku.

Reklama

Sprawdź: Podbiał pospolity: Na co pomaga i jak go stosować?

Ostroga piętowa: Przyczyny

Problem najczęściej jest diagnozowany u osób pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że pozostałe grupy wiekowe są całkowicie bezpieczne. Ostrogi piętowe mogą pojawiać się u osób, które regularnie biegają - zwłaszcza po twardych nawierzchniach - lub uprawiają inne sporty, które nadwyrężają staw skokowy. Co jeszcze może prowadzić do pojawienia się ostrogi piętowej?

  • Brak odpowiedniego zakończenia treningu: Niezależnie od dyscypliny sportowej, zawsze konieczne jest wykonanie ćwiczeń rozciągających.
  • Noszenie niedopasowanych butów: Za ciasnych, za szerokich lub z cienką podeszwą, która nie działa amortyzująco podczas codziennych aktywności. Narażone mogą być też osoby, które często zakładają buty na wysokim obcasie.
  • Upływ czasu: Proces starzenia zmniejsza elastyczność więzadeł i redukuje ilość podskórnej warstwy tłuszczu, działającej jak naturalne zabezpieczenie przed urazami.
  • Niektóre choroby: Nadwaga i otyłość wiążą się z przeciążeniami, doprowadzającymi do pojawienia się ostrogi piętowej. Sprzyjają temu również płaskostopie oraz cukrzyca.

Ostroga piętowa: Leczenie domowe

Objawów pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Nic nie zastąpi konsultacji ortopedycznej u specjalisty, który właściwie zdiagnozuje problem i doradzi odpowiednie leczenie oraz ćwiczenia. Domowe sposoby na ostrogi piętowe są jednak w stanie przynieść ulgę i wspomóc kurację. Jedną z najprostszych metod jest sięgnięcie po sodę oczyszczoną.

To cię zainteresuje: Nalewka z liści laurowych. Ma zbawienny wpływ na zdrowie!

Jak stosować sodę oczyszczoną na ostrogi piętowe?

Wykorzystać ją można na kilka sposobów. Dzięki temu domową kurację możemy dopasować do siebie i wybrać najwygodniejszą dla nas opcję.

  • Pasta z sody oczyszczonej: W tym wariancie wystarczy zmieszać sodę z wodą. Dobierzmy proporcje tak, by uzyskać gęstą pastę. Nakładamy ją na piętę i pozostawiamy na kilkanaście minut. Właściwości sody oczyszczonej pomogą wyeliminować kryształy wapnia zgromadzone na tkance kostnej.
  • Kąpiel stóp: Sodę oczyszczoną wsypmy do miednicy z ciepłą wodą. Kilkunastominutowa kąpiel również przyniesie ulgę i podziała na stopy odświeżająco.
  • Domowy preparat: Działanie sody oczyszczonej można wzmocnić innymi produktami z kuchennej szafki. Łyżeczkę sody połączmy z dwiema łyżeczkami octu jabłkowego oraz czterema łyżkami oleju kokosowego. Po zmieszaniu tych produktów nanosimy je na czystą skórę i wykonujemy krótki masaż. Zakładamy grube skarpetki i pozostawiamy na całą noc.

Polecamy:

Jak zadbać o jelita na wiosnę? Najlepsze diety oczyszczające

Drożdże w domowej apteczce. Moc zastosowań

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama