Reklama

Salsefia: Leczy cukrzycę i zbawiennie wpływa na jelita

Salsefia znana również pod nazwą kozibród porolistny (Tragopogon porrifolius) nie bez przyczyny nazywana jest "szparagami biedaka". W smaku bardzo je przypomina, choć jednocześnie jest od nich zacznie bardziej delikatna. Niestety, nie cieszy się zbytnią popularnością, a szkoda, bo wyjątkowo dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie. Stymuluje pracę naszych jelit, detoksykuje wątrobę, przywraca równowagę elektrolitową, eliminuje czynnik stresu i zlecana jest diabetykom. Dowiedzmy się o salsefii co nieco więcej, bo naprawdę warto.

Salsefia: Pochodzenie i zastosowanie

Pochodząca z krajów basenu Morza Śródziemnego i należąca do rodziny astrowatych salsefia doceniona została już przez starożytnych Rzymian i Greków, którzy wykorzystywali ją zarówno w celach kulinarnych jak i leczniczych. W Polsce - choć występuje tutaj rzadko - przede wszystkim znalazła zastosowanie w medycynie naturalnej. Jej smakowe walory zaczęto dostrzegać nad Wisłą znacznie później. Nadmienić warto, że jadalnymi częściami tej rośliny są nasiona, liście, korzeń i pędy. Te ostatnie są podawane najczęściej podobnie jak szparagi, czyli polane masłem i przyprószone podpieczoną bułką tartą albo polane sosem beszamelowym. Z kolei korzenie rośliny stanowią idealny dodatek do zup, gulaszy i zapiekanek, a kwiaty oraz liście uatrakcyjnią wygląd sałatek.

Dlaczego salsefia leczy?

Dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka wiązany jest ze składem salsefii. Co w niej znajdziemy? Stanowi przede wszystkim bogate źródło potasu, skrobi, żelaza, magnezu, fosforu, soli mineralnych oraz całej gamy witamin między innymi A, B1, B2, C oraz E.

Salsefia a detoksykacja i perystaltyka jelit

Solidna porcja manganu sprawia, że salsefia wyjątkowo dobroczynnie wpływa na wątrobę i układ moczowy, usuwając zbędne toksyny, w tym przede wszystkim związki purynowe, które są najczęstszą przyczyną dny moczanowej. Dostarcza również potasu, który ma bezpośredni wpływ na równowagę elektrolitową organizmu.

W składzie salsefii znajdziemy również cenną inulinę, która z jednej strony stymuluje proces metabolizmu oraz prawidłowej flory jelit, a z drugiej reguluje poziom cukru we krwi, co sprawia, że jest niezbędnym elementem diety diabetyków.

Salsefia a kości i czynnik stresu

Po bogatą w miedź salsefię powinny również sięgać osoby, które są narażone na ryzyko chorób kości i częstych złamań. Warzywo w swojej diecie powinny uwzględnić zwłaszcza osoby zmagające się z osteoporozą. Równie pomocna - za sprawą swoich właściwości uspokajających - może okazać się w walce z bezsennością oraz z nadmiernym stresem.

Surówka z salsefii

Potrzebne składniki:

Pół kilograma salsefii

1/2 szklanki śmietany

2 jajka

starty chrzan do smaku

pieprz

sok z cytryny

Sposób przygotowania sałatki:

Salsefię starannie oczyszczamy przy użyciu szczotki. Następnie płuczemy i wkładamy do wody z dodatkiem octu i cytryny, żeby nie sczerniała. Pojedyncze egzemplarze ścieramy na grubej tarce. Do surówki dodajemy pozostałe składniki, czyli ugotowane na twardo jajka, chrzan i przyprawy. Gotowe!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama