Reklama

Rośliny, które skutecznie odstraszą komary

Komary to jedne z najbardziej uciążliwych owadów i nikt, co do tej tezy nie powinien mieć wątpliwości. Nie dość, że wydają wyjątkowo irytujący dźwięk, który utrudnia zaśnięcie i skupienie się, to jeszcze po ukąszeniu pozostawiają nieestetyczne bąble na skórze. Jak skutecznie z nimi walczyć? Sięgając w głąb natury, a konkretnie po kilka roślin, które wykazują działanie odstraszające owady. Oto one.

Bodziszek cuchnący

Bodziszek cuchnący to roślina, której liście wydzielają bardzo intensywny aromat. W zależności od gatunku przybierają fioletową, niebieską lub różową barwę. Dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych, jak i półcienistych. Eteryczne olejki bodziszka cuchnącego odstraszą nie tylko komary, ale i inne owady. Bodziszka możemy zasadzić w ogrodzie lub włożyć kilka jego kwiatów do wazonu, a także rozłożyć w miejscach, które atakują komary.

Bazylia

Bazylia nie tylko świetnie sprawdza się w kuchni i kosmetyce. To również skuteczny odstraszacz komarów. Wystarczy postawić ją w kilku miejscach w domu lub w ogrodzie, a dokuczliwe owady nie będą się tam pojawiać.

Rosiczka

Rosiczka, zwana również drapieżnikiem, to kolejny silny wróg owadów, a w szczególności komarów. To dlatego, że potrafi zastawić pułapkę na owady. Wlatujący do jej liścia komar po prostu tam ugrzęźnie i już zostanie. W liściach rosiczki znajduje się kwas mrówkowy, który uśmierca ofiarę. Ponadto, rosiczka jest niewymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację i bardzo okazale prezentuje się we wnętrzach.

Kocimiętka

Kocimiętka to roślina, która kwitnie od późnej wiosny aż do września. Skutecznie odstrasza komary i inne owady. Właściciele kotów powinni stawiać ją jednak z dala od swoich pupili, ponieważ uwielbiają ją one podgryzać.

Rozmaryn

Dzięki intensywnemu aromatowi rozmaryn odstrasza nie tylko komary, ale i inne uciążliwe owady. Świetnie poradzi sobie z muchami, a także mrówkami. Jeśli chcemy skutecznie je odstraszyć, najlepiej wykorzystajmy świeży rozmaryn. Jego gałązki możemy włożyć do szklanek z wodą i postawić w miejscach, w których często pojawiają się owady.

Lawenda

Odstraszyć komary pomoże również lawenda, a wszystko dzięki intensywnemu aromatowi jej fioletowych kwiatów. Gdy wyprawiamy imprezę na świeżym powietrzu w lecie, warto postawić w kilku miejscach flakoniki ze świeżą lawendą. Komary nie będą atakować nas oraz jedzenia.

Pelargonie

Jeśli planujemy zasadzić kwiaty na balkonie lub w ogrodzie na okres letni, koniecznie wybierzmy pelargonie. Nie dość, że są łatwe w uprawie i pięknie się prezentują, to na dodatek wykazują działanie odstraszające owady i szkodniki. Jedna z odmian pelargonii (pelargonia pnąca) ma jeszcze jedną cenną właściwość - pomaga uśmierzyć ból gardła. Wystarczy zaparzyć z niej napar i regularnie płukać gardło.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama