Reklama

Propolis: Naturalny antybiotyk i skuteczny kosmetyk

Propolis, zwany potocznie kitem pszczelim, należy do grona najpopularniejszych - obok cebuli i czosnku - naturalnych antybiotyków. Jego uzdrawiające właściwości docenili już starożytni Grecy, a zastosowanie w pokonywaniu rozmaitych dolegliwości do perfekcji opanowały nasze babcie. Dzięki przeciwzapalnym, antyseptycznym, antybakteryjnym i antygrzybicznym zdolnościom propolis doskonale sprawdzi się w leczeniu owrzodzeń, oparzeń, paradontozy, egzemy, chorób ginekologicznych oraz układu oddechowego i krążenia, grzybic czy reumatyzmu. Choćby z tych kilku powodów nie powinno go zabraknąć w naszej domowej apteczce.

Reklama

Czym propolis jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę propolis jest. Najkrócej rzecz ujmując to substancja produkowana przez pszczoły. Podstawowym ich budulcem są żywice drzew, substancje balsamiczne i smoliste pąków niektórych gatunków krzewów i drzew oraz wydzieliny gruczołów pszczelich. Stanowią doskonałą ochronę przed bakteriami, wirusami i drobnoustrojami, dlatego pracowite owady pokrywają nimi gniazda oraz ściany swoich uli.

Dlaczego propolis leczy?

Wyjątkowo dobroczynny wpływ propolisu na organizm człowieka, a co za tym idzie jego rozliczne właściwości lecznicze są bezpośrednio wiązane z jego składem. Znajdziemy w nim żywice, woski, olejki eteryczne, witaminy, mikroelementy, flawonoidy, związki fenolowe, kwasy aromatyczne, estry, substancje lipidowo-woskowe, aldehydy, kumarynę, sterole, enzymy, kwasy tłuszczowe oraz białka.

Propolis a grypa i odporność

Propolis - o czym doskonale wiedzą nasze babcie - skutecznie złagodzi wszelkie dolegliwości towarzyszące rozmaitym infekcjom czy grypie, zregeneruje organizm i zwiększy wydajność układu pokarmowego. Jego przeciwzapalne właściwości wykorzystywane są też w zwalczaniu stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł oraz nadżerek, pleśniawek, aft i paradontozy.

Propolis a skóra

Wyjątkowo dobroczynnie - za sprawą przeciwgrzybicznych i antybakteryjnych zdolności - wpływa też na naszą skórę i okazuje się skutecznym i jednocześnie w stu procentach naturalnym lekiem na rozmaite schorzenia pochodzenia dermatologicznego. Praktyka pokazała, że przyspiesza gojenie się ran i uszkodzeń skóry, błyskawicznie regeneruje tkankę i przeciwdziałania powstawaniu zakażeń. Pomaga także w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących odmrożeniom, oparzeniom, owrzodzeniom i odleżynom.

Propolis a wątroba i ciśnienie

Propolis znalazł też szerokie zastosowanie w leczeniu chorób ginekologicznych, schorzeń układu moczowego oraz pokarmowego. Między innymi skutecznie reguluje ciśnienie tętnicze, wzmacnia wydzielanie żółci i odtruwa wątrobę.

Propolis a kosmetyka

Drogocenne właściwości propolisu i jego dobroczynny wpływ na skórę docenili również przedstawiciele branży kosmetycznej. Znajdziemy go w składzie kremów, balsamów, toników, masek, past do zębów, czy nawet pomadek do ust.

Propolis: W jakiej postaci najlepszy?

W celach leczniczych najczęściej wykorzystywana jest maść, a także wyciąg, mleko i masło propolisowe, które możemy śmiało przygotować w domowym zaciszu. Z kolei w sklepach możemy zakupić rozmaite tabletki, granulaty, pudry, aerozole, maści i czopki.

Propolis - ważne

Warto pamiętać, że propolis jest silnym alergenem i u niektórych osób może wywoływać niepożądane reakcje, między innymi skórne.

Maść propolisowa na bazie masła:

10 g zmielonego propolisu wymieszaj z 100 g rozgrzanego masła śmietankowego. Naczynie z mieszanką wstaw do drugiego naczynia z gorącą wodą i podgrzewaj, stale mieszając. Na koniec przefiltruj przez gazę.

Maść z propolisu na bazie wazeliny

10 g zmielonego propolisu wymieszaj ze 100 g podgrzanej czystej wazeliny. Maść doskonale sprawdzi się w leczeniu rozmaitych dolegliwości i chorób skórnych; takich jak zajady, wypryski, łuszczyca, grzybica i egzema.

Wyciąg z propolisu

Doskonale sprawdzi się w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach górnych dróg oddechowych oraz dolegliwościach układu pokarmowego. Złagodzi też objawy przeziębień i grypy.

Składniki:

50 g propolisu

350 ml spirytusu

150 ml przegotowanej wody

Sposób przygotowania:

Propolis zmieszaj ze spirytusem i przegotowaną wodą. Przechowuj w zaciemnionym miejscu przez co najmniej dwa tygodnie. Pamiętaj, by tak przygotowaną miksturę codziennie wstrząsnąć. Następnie wstaw mieszaninę na dobę do lodówki, a następnie przecedź. Gotowy wyciąg propolisowy przechowuj w ciemnej szklanej butelce.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama