Reklama

Pokrzywa zwyczajna i jej dobroczynne właściwości

Miewasz dolegliwości trawienne? Twoje włosy i paznokcie są łamliwe, a odporność słaba? Jest na to jeden skuteczny sposób, a mianowicie pokrzywa. Jej właściwości pokochały medycyna naturalna i kosmetyka. Pokrzywa doskonale wpływa na trawienie, poprawia jakość krwi, a także wzmacnia włosy i paznokcie. Przyjrzyjmy się jej działaniu na nasz organizm.

Jakie cenne substancje znajdziemy w pokrzywie zwyczajnej?

Szerokie lecznicze i kosmetyczne właściwości pokrzywa zawdzięcza zawartym w jej liściach oraz korzeniu cennym składnikom odżywczym, a konkretnie:

* witaminom: A, C, E i K;

* białku;

* minerałom, takim jak: wapń, magnez, żelazo, krzem;

* kwasom: mrówkowemu, bursztynowemu, octowemu i szczawiowemu;

* antyoksydantom;

* a także związkom typu: chlorofile, sterole, flawonoidy, antocyjany.

Jak pokrzywa zwyczajna wpływa na nasz organizm?

Poprawia trawienie

Pokrzywa należy do grupy roślin, które mają świetny wpływ na procesy trawienne. Usprawniają je, a także przyspieszają przemianę materii. To dlatego, że pokrzywa pobudza wydzielanie soków żołądkowych i pomaga przyswoić z pożywienia substancje odżywcze.

Oczyszcza organizm i działa moczopędnie

Pokrzywa wykazuje również właściwości moczopędne, zatem wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Stosowanie preparatów na bazie pokrzywy zalecane jest przy schorzeniach takich, jak kamica nerkowa, zakażenie dróg moczowych, zapalenie pęcherza lub dróg moczowych.

Poprawia jakość krwi, wspomaga leczenie anemii

Dobroczynne właściwości pokrzywy nie ominęły również naszej krwi. To dlatego, że znajdziemy w niej spore ilości żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy K. Nie bez powodu stosowanie pokrzywy zaleca się osobom zmagającym się z anemią.

Eliminuje wolne rodniki z organizmu

Antyoksydanty zawarte w pokrzywie wykazują zdolność eliminowania wolnych rodników z naszego organizmu. Co to oznacza w praktyce? Bardzo dużo, ponieważ to właśnie wolne rodniki odpowiedzialne są za rozwój większości chorób. To kolejny ważny argument, dla którego warto pić herbatkę z pokrzywy.

Pozytywnie wpływa na włosy i paznokcie

Pokrzywa zrobiła również furorę w kosmetyce. Ma doskonały wpływ na włosy i paznokcie. Wzmacnia je, odżywia i zapobiega ich łamliwości. By szybko zobaczyć działanie pokrzywy na włosy, warto zastosować płukankę na jej bazie. Wystarczy zaparzyć pokrzywę, a następnie moczyć w naparze włosy przez kilka minut. Na koniec umyć i spłukać wodą.

W jakiej postaci najlepiej stosować pokrzywę?

Pokrzywę najczęściej stosuje się w postaci soków lub naparów. Na rynku znajdziemy również kapsułki z pokrzywą. By przygotować napar z pokrzywy, wystarczy zalać wrzątkiem suszoną lub świeżą pokrzywę i odstawić na kilka minut do zaparzenia. Herbatkę najlepiej pić raz dziennie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama