Reklama

Pięć naturalnych sposobów na poprawę wzroku

Wzrok to podstawowy zmysł człowieka, bez którego nie moglibyśmy w pełni podziwiać piękna świata. To również jeden z naszych najważniejszych narządów, który ułatwia nam nie tylko komunikację interpersonalną, ale także wykonywanie codziennych czynności. Nasze oczy codziennie poddawane są działaniu szkodliwych czynników, takich jak: słońce, komputer, telewizor, a także nieodpowiedni sposób czytania. Trudno się dziwić, że coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. By zapewnić zdrowie naszym oczom, powinniśmy prawidłowo o nie dbać, o czym często zapominamy w wirze codzienności. Pomocne mogą okazać się sprawdzone naturalne metody, które poprawią pracę i zdrowie twojego wzroku.

Reklama

1. Ćwicz oczy

Nasz wzrok, podobnie jak cały organizm, potrzebuje regularnych ćwiczeń, by zachować zdrowie. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób ćwiczyć nasze oczy! Wykonywanie codziennych, rutynowych czynności może znacznie pogorszyć kondycję wzroku. Dlatego, warto znaleźć kilkanaście minut dziennie na ćwiczenia, które zrelaksują oczy i poprawią ich pracę. Może być to czytanie, koncentracja na drodze, patrzenie w figurę koła, a także wyobrażanie sobie przewróconej cyfry osiem i wodzenie wzrokiem po jej obwodzie. Ćwiczeniem, które poprawi ukrwienie gałek ocznych i tym samym pracę oczu jest zaciskanie powiek. Szczególnie zaleca się je osobom, które pracują przy komputerze. Ćwiczenie powinno być wykonywane co godzinę podczas pracy. Można zastąpić je również serią mrugnięć. Efekt? Oczy będą nawilżone i lepiej ukrwione, a nasz wzrok ostrzejszy.

2. Chroń oczy przed szkodliwym oświetleniem

Wielu z nas podczas codziennej pracy naraża oczy na kontakt ze sztucznym, szkodliwym światłem. Nienaturalne światło bardzo szybko męczy oczy. W konsekwencji nasza praca staje się mniej efektywna. Zaleca się zatem ograniczyć pracę i naukę przy sztucznym świetle. Wrogami dla naszych oczu są szczególnie komputery, smartfony, tablety, słabe oświetlenie, a także elementy fluorescencyjne. Jeśli nie możemy zrezygnować z kontaktu z nimi, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią ochronę oczu. Po pierwsze: okulary, a po drugie: krople do oczu.

3. Stosuj odpowiednią dietę

Oczy to jeden z najbardziej delikatnych narządów. By były zdrowe i sprawne, potrzebują prawidłowo dobranych składników odżywczych, które powinniśmy uwzględniać w codziennej diecie. Mowa tutaj o witaminach: A, E i C, kwasach omega-3, a także luteinie. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć zatem zielonych warzyw liściastych, ryb, fasoli, orzechów, owoców (szczególnie cytrusowych), a także marchwi.

Czego należy się wystrzegać?

Wysokotłuszczowych produktów, przetworzonej żywności, soli a także wyjątkowo szkodliwych dla oczu cukrów rafinowanych. Jeśli chcesz dbać o zdrowie swoich oczu, unikaj jedzenia fast food i wysokokalorycznych przekąsek.

4. Pozwól oczom odpocząć

Oprócz ćwiczeń nasze oczy potrzebują także odpoczynku. Mowa tutaj zarówno o kilkuminutowym odpoczynku w czasie pracy, ale także relaksie oczu podczas snu. Jeśli chcesz przywrócić sprawność swoim oczom w pracy, zamknij je na kilka minut, a następnie przemyj chłodną wodą. Do snu nasze oczy powinny być odpowiednio przygotowane. Warto zafundować im przed snem okład z liści zielonej herbaty, które ułatwią im odprężenie, zredukują opuchliznę, a także przywrócą blask. Jeśli codziennie pracujemy przed komputerem lub w warunkach, które są szkodliwe dla naszego wzroku, zabieg z zielonej herbaty zaleca się wykonywać co drugi dzień. W innych przypadkach wystarczą dwa dni w tygodniu.

5. Zapobieganie jest kluczem

Profilaktyka to klucz do zdrowia. Nasze oczy również jej wymagają. Dlatego oprócz naturalnych metod, które poprawią nasz wzrok, warto pamiętać także o kontrolnych badaniach u okulisty. Szczególnie dotyczy to osób, które noszą okulary i mają stwierdzone nabyte wady wzroku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama