Olejki eteryczne dla lepszej równowagi ciała i umysłu

Olejki eteryczne stosowane są zazwyczaj w sytuacjach stresowych, gdy chcemy wyciszyć oraz uspokoić nasz organizm czy też zniwelować stres towarzyszący nam każdego dnia. Stosowanie olejków eterycznych to bardzo powszechna metoda aby przywrócić równowagę hormonalną i wyciszyć organizm. Ważne jest jednak, żeby pamiętać o umiarze, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży, gdyż niektóre olejki mogą wywoływać skurcze macicy. W wielu przypadkach stosuje się olejki eteryczne u kobiet, które cierpią na PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) w celu załagodzenia objawów i huśtawki nastrojów.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego czyli PMS oznacza zespół objawów fizycznych, psychicznych oraz emocjonalnych, które towarzyszą kobiecie około tydzień przed menstruacją. Szacuje się, ze na PMS cierpi prawie 85 procent kobiet! Jak rozpoznać PMS? Poniżej kilka charakterystycznych objawów:

-napięcie lub lęk

-wahania nastroju

-płacz

-nadmierny apetyt

-trudności w zasypianiu

-bóle stawów i mięśni

-bóle głowy

-ogólne zmęczenie

-zatrzymanie płynów w organizmie

-trądzik

-problemy trawienne

Na szczęście objawy PMS ustępują zaraz w pierwszy dzień po rozpoczęciu miesiączki. Jednak, który olejek eteryczny należy stosować, aby pomóc sobie w trakcie PMS? Na rynku występuje kilka najpopularniejszych olejków, które bez problemu można kupić w pobliskim sklepie.

Olejek szałwiowy

Szałwia jest zbawieniem dla kobiet cierpiących na PMS, pomaga łagodzić ból, zmniejsza uczucie stresu i hamuje wahania hormonów. Szałwia posiada unikalny składnik, który pomaga zrównoważyć produkcje estrogenów w organizmie. Badania wykazały również, że szałwia skutecznie łagodzi ból w czasie porodu!

Lawenda

Lawenda jest jednym z najdelikatniejszych olejków eterycznych ale posiada także wiele korzystnych właściwości – pomaga utrzymać prawidłową równowagę hormonalną. Według badań kobiety, które w trakcie PMS wdychały lawendę czuły się znacznie bardziej odprężone i spokojne. Tak więc jeśli chcemy pozbyć się uporczywej huśtawki nastrojów, powinniśmy stosować olejki z lawendą. Można również rozpylić olejek lawendowy w pomieszczeniu, w którym przebywamy i cieszyć się odprężającą mocą lawendy.

Mięta pieprzowa

Podczas PMS wiele kobiet skarży się na uporczywe bóle głowy. W łagodzeniu bólu pomoże olejek z mięty pieprzowej, który jest równie skuteczny co podwójna dawka środków przeciwbólowych zawierających w swoim składzie paracetamol. Mięta pieprzowa jednak działa bez żadnej szkody dla naszego żołądka.

Podsumowując, stosowanie naturalnych metod w zwalczaniu PMS jest równie skuteczne jak stosowanie chemicznych środków dostępnych w aptece bez recepty. Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku naturalnych metod musimy zachować pewien umiar.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama