Reklama

Niesamowite właściwości lawendy

Lawenda kojarzy się nie tylko ze wspaniałym zapachem i kolorem. Niektórzy ludzie twierdzą, że ta niebiańska roślina pojawiła się na ziemi prosto z Edenu, gdzie mieszkali Adam i Ewa. Mimo że twierdzenia te są dyskusyjne, to jedna rzecz została udowodniona naukowo. Lawenda posiada wiele właściwości oraz zastosowań. Lawenda z pewnością może poprawić estetyczny wygląd domu lub ogrodu swoimi urokliwymi, fioletowymi kwiatami. Poza tym, że jest atrakcyjna dla kochających naturę, to również przyciąga pszczoły i motyle, które jeszcze bardziej upiększają ogród i zapewniają zdrowe pylenie w okolicy. Można zatem powiedzieć, że wpływa korzystnie na wszystkich przebywających wokół niej. Aby dobrze się rozwijać i kwitnąć potrzebuje ochrony i odpowiednich warunków. Wymaga między innymi ciepła słonecznych promieni i suchej, dobrze odsączonej gleby zawierającej wapno. Jeśli te kryteria są spełnione, to może osiągnąć rozmiar od 30 do 60 cm i może być zbierana w okresie letnim.

Reklama

Zapobiega infekcjom skóry

Lawenda jest doskonałym środkiem na ból głowy, niestrawność, zmęczenie, ból mięśni, gorączkę, kaszel, trądzik, rany, stres, ból ucha, omdlenia, bezsenność, egzemę, skurcze, poparzenia słoneczne oraz inne. Oto szczegóły dotyczące jej niesamowitych zastosowań:

Lawenda działa cuda, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów ze skórą. Udowodniono, że skutecznie leczy trądzik, egzemę oraz infekcje grzybicze, takie jak liszaj obrączkowy. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym jest skutecznym środkiem na poparzenia, skazy oraz inne kłopoty ze skórą. Co więcej łagodzi ona ból oraz hamuje bakterie przez co zapobiega infekcjom skóry. Dlatego właśnie tak duża ilość kremów i toników dostępnych w sklepach zawiera w sobie lawendę. Alternatywą może być zakup zwykłego kremu i dodanie do niego kilku kropli olejku lawendowego, a po nałożeniu go na twarz, otrzymasz domowy łagodzący krem oczyszczający.

Wspomaga krążenie krwi

Lawenda łagodzi również bóle mięśni. Istnieją dwie alternatywne metody jej użycia. Po pierwsze olejek lawendowy może być użyty bezpośrednio podczas masażu ciała. Po drugie może być ona stosowana podczas prysznica u osób z problemami krążenia.

Lawendowa kąpiel wspomaga krążenie krwi oraz rozluźnia spięte mięśnie. Poza tym może ona zamienić zwykłą kąpiel w stan odpoczynku i spokoju. Już kilka kwiatów lawendy, kilka kropli olejku lub sól lawendowa dodane do ciepłej kąpieli potrafią rozbudzić zmęczone ciało.

Dzięki lawendzie możesz pokonać bezsenność

Lawenda pomaga także osobom odczuwającym niepokój lub cierpiącym na zaburzenia snu. Jest ona świetnym przyjacielem osób zestresowanych, niespokojnych oraz zmagających się z bezsennością. Już sam jej zapach może uspokoić, dlatego tak często używa się świeczek lawendowych oraz olejków. Jak wspomniano wcześniej, dodanie jej do kąpieli może uspokoić mięśnie oraz zmniejszyć ból głowy i ciała.

Kolejnym prostym sposobem na wykorzystanie lawendy jako środka na sen jest dodanie jej do herbaty. Herbata lawendowa działa jak środek przeciwkurczowy i uspokajający, który nie tylko poprawia sen, lecz także leczy kaszel, zmęczenie, bóle głowy oraz niestrawność. Jest ona naturalną i nie przynoszącą skutków ubocznych alternatywą dla tabletek nasennych. Najprostszym sposobem na użycie lawendy jest wlanie kilku kropli olejku na poduszkę przed snem.

Działa odstraszająco na ćmy i komary

Lawenda działa również odstraszająco na ćmy, komary oraz inne insekty, a także jako środek sterylizujący i czyszczący. Owady nie lubią jej zapachu, przez co trzymają się z dala od miejsc, które pachną jak ona. Saszetki z lawendą lub jej kwiatami są skutecznym sposobem na odstraszanie insektów. Jeśli chodzi o czyszczenie, to lawenda może z łatwością zastąpić środki chemiczne. Można zmieszać jej liście lub kwiaty z białym octem i używać do sprzątania brudnych powierzchni.

Lawenda jest całkowicie bezpieczna

Stosowanie lawendy jest całkowicie bezpieczne. Nie wywołuje ona efektów ubocznych oraz nie interferuje z lekami chemicznymi. Czasami jednak może powodować alergię, dlatego ważne jest, aby przy używaniu jej w dużych ilościach zachować ostrożność. Można śmiało powiedzieć, że lawenda jest niebiańską rośliną, która może być przydatna w wielu sytuacjach. Warto włączyć ją do naszego codziennego życia jako naturalny środek pielęgnujący, uzdrawiający oraz czyszczący.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama