Reklama

Niepokalanek mnisi: Naturalny stabilizator kobiecych hormonów

Nie bez przyczyny niepokalanek mnisi (vitex agnus castus), nazywany jest naturalnym stabilizatorem i stymulatorem hormonów u kobiet. Ma na nie wyjątkowo dobroczynny wpływ i potrafi skutecznie złagodzić najbardziej uporczywe objawy zespołu przedmiesiączkowego (PMS), któremu zwykle towarzyszą nadmierna drażliwość, zmienność nastroju, bóle głowy i obrzęki. Ponadto wspomaga też pracę wątroby i naszego układu moczowego. Działa też napotnie, rozkurczowo, żółciopędnie, odkażająco i przeciwgorączkowo, a ponadto wspomaga laktację i wspiera terapię niepłodności u kobiet. Choćby z tych powodów warto się przyjrzeć niepokalankowi mnisiemu nieco bliżej.

Reklama

Niepokalanek mnisi: Co nieco o roślinie?

Surowcem leczniczym są owoce niepokalanka mnisiego, które do złudzenia przypominają pieprz. Znajdziemy w nich całą listę cennych składników odżywczych, takich jak olejek eteryczny, irydoidy glikozydowe, flawonoidy, diterpeny oraz kwasy tłuszczowe. Z dobroczynnych właściwości ziela najłatwiej korzystać przyrządzając na jego bazie napar albo nalewkę.

Niepokalanek mnisi: Działanie

Praktyka pokazuje, że regularna suplementacja niepokalanka mnisiego dobroczynnie wpływa na gospodarkę hormonalną u kobiet, łagodząc niepożądane objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego - takie jak nadwrażliwość, silne bóle brzucha czy tkliwość piersi - oraz menopauzy. Zielarze wskazują też, że jest w stanie regulować cykle miesiączkowe u kobiet, wspomóc laktację, przeciwdziałać przedwczesnemu wytryskowi u mężczyzn, obniżać gorączkę, przynieść ukojenie w sytuacjach stresowych i odkazić rany.

Niepokalanek mnisi a laktacja i niepłodność

Szczególną ostrożność w suplementacji niepokalanka mnisiego powinny zachować kobiety spodziewające się dziecka, ale już młode mamy mogą po niego sięgać bez żadnych obaw. W końcu nie bez powodu jest żelaznym składnikiem mieszanek ziół wspomagających produkcję mleka. Co więcej, niepokalanek mnisi okazuje się skuteczny w terapii niepłodności, co potwierdziły przeprowadzone przez naukowców badania. Okazuje się, że u wszystkich pacjentek poddawanych obserwacji i leczeniu znacząco wzrósł poziom progesteronu.

Niepokalanek mnisi - gdzie kupić?

Niepokalanek mnisi w postaci rozmaitych preparatów farmaceutycznych można nabyć w sklepach zielarskich. Ale znacznie bardziej dobroczynny wpływ na zdrowie mają sporządzane na jego bazie nalewki czy wyciągi. Możesz je samodzielnie przyrządzić w domowym zaciszu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama