Reklama

Liść Damiana: Koi nerwy i wzmacnia libido

Odczuwasz zmęczenie i apatię? Żyjesz w ciągłym stresie? Coraz trudniej jest ci cieszyć się życiem? Włącz do swojej diety ziele Damiana. Cenne walory tej rośliny odkryli już Majowie i Aztekowie, którzy używali jej do wzmocnienia popędu seksualnego i zwiększenia doznań. Liście Damiana stosowano także jako składnik środków psychoaktywnych, wywołujących euforię. Współczesna medycyna naturalna ceni damianę za wspieranie procesów trawiennych, oczyszczanie organizmu i pozytywny wpływ na układ nerwowy. Ziele Damiana jest także wykorzystywane w naturalnej terapii bezpłodności i impotencji, a także jako środek łagodzący dokuczliwe objawy menopauzy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Gdzie kupić damianę i jak ją stosować?

Reklama

Czym jest ziele Damiana?

Damiana to suszone pędy i liście krzewu rosnącego w Ameryce Północnej i Południowej. Krzew osiąga do dwóch metrów wysokości i charakteryzuje się żółtymi kwiatami i lancetowatymi liśćmi. Wydziela silny, specyficzny zapach w postaci olejków eterycznych. Swoją nazwę zawdzięcza św. Damianowi – aptekarzowi i zielarzowi, który żył na przełomie III i IV wieku. Roślina jest wykorzystywana leczniczo w medycynie naturalnej, a także w produkcji kosmetyków. Ponadto dodaje się ją do likierów i napojów bezalkoholowych. Zawiera wiele substancji bioaktywnych, w tym flawonoidy, olejki eteryczne i kofeinę.

Właściwości lecznicze damiany

Damiana jest znana jako naturalny afrodyzjak. Znajdujące się w niej substancje bioaktywne hamują aktywność enzymu odpowiedzialnego za poziom wolnego testosteronu, dzięki czemu zwiększają potencję. Picie naparu z liści Damiana pozwala szybciej osiągnąć erekcję i dłużej ją utrzymać, a także skrócić czas między kolejnymi stosunkami. Ziele pozytywnie wpływa na życie seksualne obojga partnerów i wzmacnia popęd seksualny zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jest to też związane z wpływem damiany na układ nerwowy – zawarte w niej substancje obniżają napięcie nerwowe, pomagają zwalczyć stres i napady lękowe. Ułatwiają zasypianie, poprawiają także pamięć i koncentrację.

Ziele Damiana wykazuje również właściwości oczyszczające organizm. Działa moczopędnie i antybakteryjnie na układ moczowy, wspiera pracę nerek w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii. Pomaga też zwalczyć infekcje układu moczowego. Liście rośliny pobudzają także metabolizm i obniżają poziom cholesterolu we krwi, regulują też wchłanianie cukru do organizmu. Są pomocne dla kobiet zmagających się z bolesnymi miesiączkami i zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Gdzie kupić ziele Damiana i jak je stosować?

Liście Damiana można kupić w sklepach zielarskich oraz internetowych, najczęściej w postaci suszu. Żeby przygotować napar, 1-2 łyżeczki suszonych liści wystarczy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem 10-15 minut. Po ostudzeniu można pić 2-3 razy dziennie – maksymalnie po jednej szklance. Picie naparu najlepiej rozłożyć równomiernie w trakcie dnia, żeby nie obciążać wątroby.

Kto nie powinien stosować damiany?

Ziele Damiana jest bezpieczne, ale nie należy spożywać go w nadmiarze. Większe dawki mogą skutkować biegunką i problemami z żołądkiem. Damiany nie powinny spożywać kobiety w ciąży i dzieci. Jej stosowanie warto skonsultować z lekarzem w przypadku leczenia chorób przewlekłych (np. cukrzycy) i zażywania tabletek antykoncepcyjnych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama