Lecznicze kąpiele - rodzaje, działanie

Urlop to dobra okazja, by wypocząć, ale też pozbyć się dolegliwości i podreperować zdrowie całej rodziny. Szczególnie, jeśli możesz go spędzić w okolicy uzdrowiska. Zabiegi z wykorzystaniem leczniczych wód i torfu w postaci kąpieli, ale też płukanki czy nasiadówki, to skuteczna metoda walki z bólem. Więcej na temat różnego rodzaju leczniczych kąpieli dowiesz się z dalszej lektury.

Kąpiele w wodzie solankowej

Kąpiele solankowe zmniejszają stan zapalny, rozluźniają napięte mięśnie.

Podczas kąpieli w solance cenne mikroskładniki odkładają się w naskórku i przenikają wgłąb organizmu, do chorych narządów. Działanie lecznicze solanek trwa nie tylko podczas kąpieli, ale i po ich zakończeniu (po kąpieli nie należy spłukiwać ciała ani go wycierać).

Jeśli korzystamy z kąpieli całkowitej – moczymy ciało po szyję. W częściowej – moczymy tylko wybrane, bolące partie ciała, np. bark, łokieć.

Przy wykorzystaniu specjalnych urządzeń dostępne są także płukanki z wodą solankową. Pomagają przy bólach dziąseł.

Dokąd jechać?

Naturalne solanki występują w Ciechocinku, ale zabiegi solankowe oferuje też wiele innych uzdrowisk, np. Inowrocław, Połczyn-Zdrój.

Domowa kąpiel solankowa

W aptece możesz kupić leczniczą sól uzdrowiskową, np. bocheńską, iwonicką. Wypełnij wannę wodą do połowy. Gdy usiądziesz, woda o temp. 36-38°C nie powinna przekraczać poziomu serca.

W ciepłej wodzie rozpuść 1 kg soli. Podczas kąpieli wcieraj solankę w bolące miejsca. Kąpiel najlepiej działa przed położeniem się do łóżka. Powtarzaj ją 2-3 razy w tygodniu.

Nasiadówki z borowiną

Leczniczy torf, czyli borowina jest bogaty w cenne składniki: np. makro- i mikroelementy, enzymy, krzemionkę i sole.

Składniki borowiny wnikają w głąb organizmu przez skórę. Zabiegi borowinowe poprawiają ukrwienie i odżywienie stawów, rozluźniają napięte mięśnie. Borowina po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą ma postać papki. Stosowana jest do kąpieli, nasiadówek, okładów.

Najczęściej zalecane są półkąpiele i tzw. fasony borowinowe. To kąpiele w specjalnych wysokich wanienkach, w których zanurza się ręce do łokci lub nogi do kolan. Są też fasony borowinowe tylko dłoni czy stóp.

Przy bólach kręgosłupa lędźwiowego lub dolegliwościach kobiecych można korzystać z nasiadówek borowinowych. Odbywają się one w specjalnych wannach, gdzie ciało zanurzone jest w borowinie od połowy ud do wysokości pępka.

Dokąd jechać?

Z borowinowych zabiegów słyną np. Busko-Zdrój, Duszniki-Zdrój.

Zabiegi siarczkowe

Podczas kąpieli siarka przenika do uszkodzonej chrząstki i regeneruje ją. Kąpiele zmniejszają ból oraz poprawiają ruchomość stawów.

Dokąd jechać?

Warto wiedzieć, że z polskiego odwiertu Malina w Solcu Zdrój, otrzymuje się solankę siarczkową o najsilniejszym na świecie składzie.

Baseny termalne

Działanie terapeutyczne wody termalnej ma ciepło, ale też bogactwo minerałów w niej zawartych, jak np. fluor, krzem, sód. Pod wpływem ciepła łatwiej przenikają do organizmu i działają leczniczo. Woda termalna ma działanie rozgrzewające na skórę i na narządy wewnętrzne. Kąpiele termalne pomagają w bólach stawów, kości, mięśni, ale działają też rozkurczowo przy bólach pęcherza czy nerek.

Dokąd jechać?

Baseny termalne są np. w Cieplicach, Lądku-Zdroju, Uniejowie.

Zabiegi z użyciem wody termalnej

Oprócz kąpieli, w uzdrowisku dostępne są przeciwbólowe zabiegi z użyciem wody termalnej.

Przy bólach kręgosłupa, stawów i nerwobólach ulgę poczujemy po masażu podwodnym. Rozluźnia mięśnie i silnie pobudza krążenie. Podczas kąpieli termalnej w wannie na ciało lub jego partie kierowany jest silny strumień wody.

Przeciwbólowo i rozluźniająco na napięte mięśnie działa także masaż wirowy. Jest łagodniejszy – wirująca ciepła woda delikatnie masuje. Masaż podwodny i wirowy zalecany jest dzieciom przy bólach kostno-stawowych.

Natomiast przy nerwobólach, nerwicy i bólach stawów, także u dzieci stosuje się bicze szkockie. Strumień wody wypuszczany pod różnym ciśnieniem i zmiennej temperaturze masuje ciało.

Przy bólach kręgosłupa, stawów pomagają kąpiele termalne połączone z gimnastyką korekcyjną. Stosuje się je u dzieci, np. przy bólach związanych z wadami postawy.

Dokąd jechać?

Kąpiel, masaż podwodny, masaż wirowy, bicze szkockie z wykorzystaniem wody termalnej są m.in. w Uniejowie.

Ćwiczenia w basenie z wodą termalną dla dzieci i dorosłych są np. Cieplicach Śląskich-Zdrój lub w Termach Mszczonów.

Ceny leczniczych kąpieli i zabiegów

Ceny mogą się różnić ze względu na różny czas trwania zabiegu w uzdrowiskach. Podajemy koszt pojedynczego zabiegu.

Kąpiel solankowa: ok. 12-25 zł.

Kąpiel borowinowa: ok. 20-40 zł.

Fasony borowinowe: ok. 20-30 zł.

Kąpiel siarczkowa: ok. 13-20 zł.

Kąpiel lecznicza w wodzie termalnej ok. 15-20 zł.

Masaż podwodny : ok. 20-30 zł.

Masaż wirowy rąk lub nóg: ok. 10-15 zł.

Kąpiel eklektryczno-wodna 4-komorowa: ok. 12-15 zł.

Natrysk bicze szkockie ok. 15-20 zł.

Ćwiczenia w basenie dla dorosłych: ok. 12-20 zł.

Ćwiczenia w basenie dla dzieci: ok. 8-15 zł.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama