Reklama

Leczenie ciepłem - na co może pomóc?

Każdy lubi przyjemne ciepło. Wprawia nas ono w stan relaksu i uwalnia od stresu. Niewielu jednak wie, że rozgrzewający masaż czy gorący kompres to proste sposoby łagodzenia infekcji i stanów zapalnych. Ciepło rozluźnia mięśnie i rozszerza naczynia krwionośne. Krew dostarcza tkankom więcej tlenu, co pobudza przemianę materii. W efekcie zmniejsza się obrzęk i ból – oznaki stanu zapalnego. Przy ocieplaniu całego ciała dodatkowo uaktywnia się układ odpornościowy. Na co może pomóc leczenie ciepłem? Sprawdź!

Reklama

Zapalenie pęcherza

Jest bolesne i (z powodu częstego oddawania moczu) uciążliwe. Może być przyczyną nietrzymania moczu. Ciepło pobudza organizm do walki z infekcją i zmniejsza parcie na pęcherz.

Parujące kąpiele – do wanny należy napuścić znacznie cieplejszej wody, niż zwykle. Po zanurzeniu się w niej stopniowo podnosimy temperaturę, dolewając wody bardzo gorącej.

Kąpiel powinna trwać minimum kwadrans, a poziom wody utrzymywać się nieco powyżej pępka.

Nasiadówki – 2-3 razy dziennie siedź przez ok. 15 minut z biodrami zanurzonymi w misce z bardzo ciepłą wodą (woda nie może parzyć).

Poduszka elektryczna (lub termofor z gorącą wodą) – kilka razy dziennie przez ok. pół godziny nagrzewaj nim dół brzucha.

Bóle stawów

Termoterapia nie usunie przyczyny łamania w kościach, ale na pewno złagodzi dolegliwości.

Nagrzewająca lampa – naświetla się nią staw 2-4 razy dziennie przez 10 minut.

Owiewanie ciepłym powietrzem – np. wykonując koliste ruchy suszarką do włosów (przez 15 minut), z odległości ok. 20 cm.

Masaż gorącą wodą – przy bólach kolana czy łokcia wystarczy wejść pod prysznic i strumieniem wody o temperaturze ok. 45°C przez kilka minut masować tkliwe miejsce.

Suche okłady – na staw co kilka godzin można przykładać płócienny woreczek z podgrzaną w piekarniku solą kuchenną lub ziarnami gorczycy.

Zastrzał w palcu

Ogrzewany kilka razy dziennie ropień przy paznokciu szybciej dojrzeje i pęknie. Zastosuj "moczenie” w gorącej wodzie lub okłady z sody.

Moczenie w gorącej wodzie - do miseczki wlewa się wrzątek. Po chwili, gdy lekko ostygnie, zanurza się na ułamki sekund opuchnięty palec. Przez kilka minut na przemian wkłada się go i wyjmuje. Każde kolejne zanurzenie powinno trwać dłużej.

Kompresy z sody – palec owija się na pół godziny gazą zmoczoną w gorącym roztworze sody (łyżka na szklankę wody), osłania folią i bandażem.

Kiedy nie należy stosować terapii ciepłem?

  • Przy gorączce (temp. pow. 37,5°C) – ciepło podniosłoby i tak podwyższoną temperaturę ciała.
  • Gdy chory staw jest silnie rozgrzany (nie tylko zaczerwieniony czy opuchnięty).
  • Przy nadciśnieniu lub skaczącym ciśnieniu – ogrzewanie może spowodować jego skok.
  • Po urazach typu skręcenie, złamanie, przy krwiakach – ciepło nasiliłoby krwawienie i obrzęk.
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama