Reklama

Korzeń lukrecji: Zwalcza próchnicę i przeciwdziała rozwojowi czerniaka

Brązowo - żółty korzeń lukrecji to nie tylko doskonały dodatek do herbat i cukierków, dzięki któremu zyskują one słodkawy smak. Jego rozliczne właściwości docenili również zielarze oraz lekarze i znalazł szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Dowiedziono, że łagodzi problemy trawienne, skutecznie przyspiesza metabolizm i ma dobroczynny wpływ na układ oddechowy. Ponadto hamuje rozwój wirusów, bakterii i próchnicy oraz działa estrogennie. Co więcej, amerykańscy naukowcy przekonują, że korzeń lukrecji może przeciwdziałać rozwojowi czerniaka - złośliwego nowotworu skóry. Sprawdź, w jakich konkretnie dolegliwościach pomoże ci suplementacja tego cennego zioła:

Pochodzenie lukrecji gładkiej

Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra) należy do rodziny bobowatych i pochodzi z Europy. Jej znakiem rozpoznawczym są drobne kwiaty koloru liliowego, ale w w celach leczniczych wykorzystywany jest brązowo-żółty korzeń lukrecji pozyskiwany wiosną lub jesienią. Przed zastosowaniem należy pozbawić go kory i poddać suszeniu.

Dlaczego lukrecja leczy?

Lecznicze właściwości lukrecji gładkiej to zasługa zawartych w niej cennych składników, a przede wszystkim saponin: glicyryzyny, izoflawonów, kumaryny, fitosteroli, cukrowców, garbników oraz kwasów jabłkowego i likwirowego. Znajdziemy w niej też witaminę C, aminokwasy, olejek eteryczny, gorycze, żywice, sole mineralne. Słodki smak nadają surowcowi cukrowce oraz glicyryzyna.

Korzeń lukrecji a układ pokarmowy

Korzeń lukrecji ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy człowieka. Skutecznie usprawnia przemianę materii i zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto przeprowadzone badania potwierdziły, że hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori, które są odpowiedzialne za powstawanie choroby wrzodowej. Z uwagi na swoje właściwości jest szczególnie zalecany przy takich dolegliwościach, jak: stany zapalne przełyku, żołądka i dwunastnicy, dysfunkcje jelit, choroba wrzodowa, zaburzenia przewodów żółciowych, skurcze jelitowe oraz zaparcia.

Lukrecja a układ oddechowy

Dobroczynne oddziaływanie korzenia lukrecji na układ oddechowy człowieka sprawia, że jego suplementacja przynosi ulgę w różnego rodzaju nieżytach oskrzeli oraz gardła, intensywnym, uporczywym kaszlu, zapaleniu migdałów i dziąseł oraz zaflegmieniu górnych dróg oddechowych. Wspomaga ponadto produkcję czystego śluzu i jest doskonałym środkiem wykrztuśnym. Praktyka pokazuje, że korzeń lukrecji pomaga zwalczyć skutki zapalenia oskrzeli oraz zniwelować problemy z tchawicą i płucami.

Korzeń lukrecji a działanie estrogenne

Zawarte w korzeniu lukrecji izoflawony oraz kwas glicyryzynowy sprawiają, że wykazuje on działania estrogenne i okazuje się wyjątkowo pomocny w zwalczaniu objawów i dolegliwości towarzyszących zespołowi napięcia miesiączkowego. Przeciwdziała zatrzymywaniu wody w organizmie, poprawia nastrój i hamuje apetyt.

Korzeń lukrecji a próchnica

Przeprowadzone przez amerykańskich naukowców badania wskazują, że lukrecja - dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom - skutecznie hamuje rozwój próchnicy i chorób zębów. Jedzenie bezcukrowych słodyczy z ekstraktem pozyskanym z korzenia lukrecji szczególnie zalecane jest dzieciom. Dzięki włączeniu ich do diety można nie tylko zmniejszyć ryzyko próchnicy, ale także wystąpienia ubytków w zębach oraz osadzaniu się kamienia nazębnego i powstawaniu trwałych przebarwień zębów.

Korzeń lukrecji a rak skóry

Badania przeprowadzone przez naukowców z Minnesoty dowodzą, że korzeń lukrecji - dzięki zawartej w niej substancji o nazwie izoanguston A - może skutecznie hamować rozwój komórek nowotworowych i przeciwdziałać rozwojowi czerniaka - złośliwego nowotworu skóry.

Korzeń lukrecji - przeciwwskazania

Suplementacja korzenia lukrecji nie jest zalecana:

- kobietom w ciąży i matkom karmiącym

- pacjentom zmagającym się z marskością wątroby, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością nerek i zaburzeniem równowagi

- dzieciom do 4. roku życia.

Ponadto osoby cierpiące na choroby przewlekłe i zażywające leki przed suplementacją zioła powinny skonsultować się z lekarzem. Korzenia lukrecji nie należy też łączyć z lekami moczopędnymi, antyarytmicznymi i sterydowymi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama