Reklama

Jakie zioła pomogą na uporczywe kobiece dolegliwości?

Nie od dziś wiadomo, że zioła są w stanie ulżyć w niejednej kobiecej przypadłości. Potrafią między innymi złagodzić stan zapalny, poprawić cerę lub nastrój, a nawet dobroczynnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną. W zredukowaniu tak zwanego napięcia miesiączkowego mogą pomóc w szczególności wyciągi z niepokalanka pospolitego, pięciornika lekarskiego, rumianku, serdecznika czy krwawnika czy olej na bazie wiesołka. Jak przygotować na ich bazie lecznicze mieszanki? Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.

Reklama

Zespół napięcia przedmiesiączkowego: Czym jest?

Owiany już legendą zespół napięcia przedmiesiączkowego, znany popularnie pod nazwą PSM, jestem efektem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety tuż przed miesiączką. Do najczęstszych jego symptomów zaliczyć należy ból piersi, ból krzyża, bóle głowy, często wręcz migrenowe, obrzęki oraz nadmierne rozdrażnienie, a bywa że i stany depresyjne. Ze statystyk wynika, że cierpi na niego co druga kobieta. Na jakie kuracje warto postawić, aby ulżyć sobie w cierpieniu? Oto kilka wskazówek.

Kuracja na bolące piersi:

Jeśli w twoim przypadku na kilka dni przed miesiączką pojawia się ból piersi, powinnaś sięgnąć po napar z niepokalanka mnisiego.

Potrzebne składniki:

- łyżeczka ziela niepokalanka mnisiego

- szklanka wrzątku

Sposób przygotowania:

Łyżeczkę ziela zalej szklanką wrzątku. Parz pod przykryciem minimum przez dziesięć minut. Pij dwa razy razy dziennie po połowie szklanki. Kurację rozpocznij zawsze na kilka dni przed okresem.

Kuracja na rozdrażnienie, czyli lecznicza kąpiel

Jeśli zespołowi przedmiesiączkowemu towarzyszy permanentne rozdrażnienie, zastosuj kąpiel relaksującą.

Jak ją przygotować?

Do pełnej wanny wody o temperaturze sięgającej 38 stopni Celsjusza wlej kilka kropli olejków: rumiankowego, geraniowego, jałowcowego oraz majerankowego. Składniki starannie wymieszaj. Lecznicza kąpiel powinna trwać co najmniej dwadzieścia minut.

Kuracja na roztrzęsienie:

Jeśli przed okresem jesteś nie tylko roztrzęsiona, ale masz też kłopoty z zasypianiem, korzystnie wpłynie na ciebie napar z melisy i szyszek chmielu.

Potrzebne składniki:

- łyżeczka melisy

- łyżeczka szyszek chmielu

Sposób przygotowania:

Po łyżeczce ziół wsyp do filiżanki, zalej wrzątkiem i parz przez około dziesięć minut. Pij przed snem.

Kuracja na obrzęki:

Jesteś ociężała i napuchnięta z powodu zatrzymywania wody w tkankach, możesz zastosować dwie z poniższych kuracji.

Kuracja pierwsza na bazie ziół moczopędnych

Pij napary z ziół moczopędnych, przykładowo z brzozy, mniszka lekarskiego lub pokrzywy.

Sposób przygotowania:

Łyżeczkę ziół zalej filiżanką wrzątku, odstaw na dziesięć minut. Pij dwa razy dziennie.

Kuracja na uporczywy ból głowy:

Jeśli zespołowi przedmiesiączkowemu zawsze towarzyszy uporczywy ból głowy, sięgnij po leczniczą mieszankę ziół na bazie kopru włoskiego, kozłka lekarskiego, jagód jałowca, kwiatu krwawnika.

Potrzebne składniki:

- łyżeczka kopru włoskiego

- łyżeczka kozłka lekarskiego

- łyżka jagód jałowca

- łyżka kwiatu krwawnika

Sposób przygotowania:

Wszystkie zioła starannie ze sobą wymieszaj. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku i odstaw na około piętnaście minut do naciągnięcia. Odcedź. Pij ciepły napar dwa razy dziennie po pół szklanki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama