Reklama

Jakie zioła na ból brzucha?

Przyczyny bólu brzucha mogą być różne. Ten nieprzyjemny objaw daje nam się we znaki, gdy za dużo zjemy, stresujemy się lub np. podczas miesiączki. W każdym z tych przypadków z pomocą przyjdą nam zioła. Zawierają dużo związków czynnych biologicznie i pobudzają naturalne siły obronne organizmu. W wielu sytuacjach wypicie naparu działa równie skutecznie, jak leki, a wywołuje mniej skutków ubocznych. Warto jednak pamiętać, aby herbatki pić z umiarem, bo w nadmiarze mogą działać drażniąco na żołądek i jelita. Pamiętaj też, by kupować je w pewnych źródłach: aptekach lub sklepach zielarskich. Oto krótki poradnik, które zioło zastosować na konkretny ból brzucha.

Reklama

Koper włoski na wzdęcia

Zielonymi gałązkami przypomina nasz ogrodowy koperek, ale jego sporo większe nasiona mają leczniczą moc. Zawierają one m.in. olejki eteryczne, które działają rozkurczowo na układ pokarmowy.

Koper znany jest przede wszystkim jako najsilniejszy ziołowy lek na wzdęcia. Herbatka koperkowa to również skuteczny sposób na niemowlęce kolki – nie ma właściwie żadnych skutków ubocznych. Napar z kopru nie tylko łagodzi bóle brzucha, ale również... wzmaga łaknienie. Zmniejsza za to odbijanie oraz mdłości.

Przepis:

Pół łyżeczki suszonych nasion (lub torebkę gotowej herbatki) zalej szklanką wrzątku. Zostaw pod przykryciem na ok. 10 minut. Przecedź. Wypij po każdym posiłku.

Ziele krwawnika na bóle menstruacyjne

Dzięki swym licznym składnikom krwawnik ma wszechstronne właściwości lecznicze. Popijanie naparu z tego zioła m.in. łagodzi bóle podbrzusza związane z zaburzeniami miesiączkowania.

Ziele krwawnika zawiera dużo dobroczynnych flawonoidów, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych oraz moczowych.

Dzięki temu zioło jest skuteczne także w walce z bólami brzucha wywołanymi skurczem jelit lub kolką jelitową. Ale uwaga! Związki gorzkie zawarte w krwawniku pobudzają apetyt.

Przepis:

Łyżeczkę suszonego ziela zalej szklanką wrzącej wody. Pozostaw pod przykryciem na ok. 15 minut. Następnie przecedź. Pij taki napar 2–3 razy dziennie.

Mięta pieprzowa na przejedzenie

Liść mięty to pierwsza pomoc, gdy za dużo zjemy i czujemy ciężar w żołądku. Wypicie miętowej herbatki wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci, dzięki czemu pokarmy są szybciej trawione. Napar zwalcza również objawy towarzyszące bólowi brzucha: wzdęcia, odbijanie, utrudnione oddawanie gazów.

Ale uwaga! Herbatki z mięty nie pijemy, gdy oprócz bólu brzucha cierpimy na zgagę, gdyż może ją nasilić.

Regularne popijanie herbatki miętowej zapobiega zastojom żółci w pęcherzyku żółciowym.

Przepis:

Łyżkę suszonych liści zalej szklanką wrzątku, pozostaw pod przykry- ciem na 10–15 minut. Pij po ćwierć szklanki po każdym posiłku do czasu, aż poczujesz się lepiej.

Rumianek przy kuracji antybiotykami

Ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwuczuleniowe. Dzięki temu rumianek łagodzi bóle brzucha podczas i po kuracji antybiotykami, te towarzyszące nieżytowi żołądka i jelit oraz nietolerancji pokarmowej.

Silne, skurczowe bóle brzucha skutecznie złagodzi herbatka z rumianku rzymskiego – krewniaka pospolitego. Bez trudu znajdziemy go w sklepach zielarskich.

Dzięki zawartości flawonoidów i pochodnych substancji roślinnej zwanej kumaryną, działa również przeciwskurczowo i wiatropędnie.

Przepis:

Dwie łyżeczki suszonych kwiatów rumianku zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem przez ok. 15 minut. Przecedź. Naparem możesz zastąpić zwykłą herbatę.

Melisa dla cierpiących na wrzody żołądka

Melisa znana jest głównie ze swoich właściwości uspokajających. Równie kojąco, jak na skołatane nerwy, zioło wpływa na żołądek, łagodząc jego skurcze. Napar pomaga też na bóle brzucha w trakcie miesiączki.

Uważa się, że składniki zawarte w liściach melisy (m.in. kwas kawowy) hamują rozwój bakterii, w tym także helicobacter pylori, która może być przyczyną wrzodów żołądka oraz dwunastnicy.

Herbatka z melisy zmniejsza ból brzucha występujący jako objaw zespołu jelita drażliwego.

Przepis

Łyżeczkę suszonych liści zalej szklanką wrzątku, zaparzaj pod przykryciem ok. 15 minut. Wypij napar w południe i wieczorem, po posiłku. Wypróbuj gotową herbatkę.

Przy zapaleniu pęcherza

W tej przykrej przypadłości z pomocą też przyjdą ci zioła. Jeśli dolegliwości nie są nasilone, mogą ustąpić już po 3 dniach naturalnej kuracji.

W ciągu dnia staraj się wypić nawet do 1,5 l ziołowych herbatek, które działają moczopędnie (np. napar z brzozy, nawłoci, skrzypu, pokrzywy czy mniszka).

Łyżkę ziół (lub ekspresową herbatkę) zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem ok. 15 minut. Jeśli kuracja ziołami nie przyniesie efektu, sięgnij po leki z furaginą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama