Reklama

Jakie właściwości zdrowotne posiada sok z brzozy?

Sok z brzozy to lekko słodki syrop, który ma do zaoferowania wiele korzyści dla zdrowia. Jest pełen witamin, białek, aminokwasów i minerałów. Znajdziemy w nim spore ilości witaminy C. Sok z brzozy stosuje się w celach leczniczych w Rosji oraz krajach skandynawskich. Posiada on działanie odtruwające, przeciwzapalne i oczyszczające. Oto kilka powodów, dla których trzeba pić sok z brzozy.

Obniża cholesterol

Saponina, którą znajdziemy w soku przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Badania amerykańskich naukowców wykazały, że saponiny zapobiegają wchłanianiu cholesterolu oraz zwiększają jego wydalanie z krwi.

Utrata masy ciała

Sok z brzozy może wesprzeć twój wysiłek w zgubieniu kilku kilogramów. Pomaga wyeliminować z organizmu nadmiar soli, fosforany, kwas moczowy i amoniak. Oczyszcza drogi moczowe i w rezultacie wspomaga utratę wagi. Powodem nadwagi mogą być toksyny nagromadzone w organizmie, które sok z brzozy pomoże wyeliminować.

Wspiera pracę wątroby

Sok z brzozy działa dobroczynnie na pracę wątroby. Pomaga przetwarzać takie produkty jak tłuszcze nienasycone, alkohol, pestycydy i wiele innych. Przeprowadzone w 2012 roku badania przez polskich botaników pokazują, że sok z brzozy można wykorzystywać do uzupełnienia składników odżywczych wspomagających wątrobę.

Gładka, jasna cera

Naturalnym rezultatem oczyszczających właściwości soku z brzozy jest jaśniejsza skóra. Sok z brzozy nie tylko można pić, lecz można go stosować bezpośrednio na skórę. Uważa się, że zabezpiecza on skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami, jak również poprawia jej elastyczność.

Przyspiesza gojenie ran

Prócz oczyszczania skóry, pomaga leczyć choroby skóry, takie jak trądzik i łuszczyca. Sok z brzozy stymuluje wzrost komórek skóry właściwej i naskórka, aby przyspieszyć gojenie się ran. Korę brzozy wykorzystywali Indianie, którzy przykładali ją do ran. Sok z brzozy zwiększa zdolność uszkodzonej skory do produkowania substancji, które przyciągają komórki potrzebne do usunięcia martwej skóry i bakterii.

Ulga dla bolących stawów

Sok jest pomocny w takich przypadkach jak zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów. Dzięki przeciwzapalnym właściwościom soku zmniejsza się opuchlizna wokół obolałych stawów. Regularne picie soku z brzozy zapobiega gromadzeniu się kryształków kwasu moczowego w stawach, który jest główną przyczyną bólu. Można również zastosować kompres ze sparzonych i zmiażdżonych liści brzozy na bolące stawy.

Zapobieganie próchnicy

Lubisz chodzić do dentysty? Niewiele osób lubi dźwięk wiertła. Zmniejszysz swoje szansę na wizyty u dentysty, jeśli regularnie będziesz pić sok z brzozy. Sok dba o odpowiednią higienę jamy ustnej. Substancja o nazwie ksylitol, która jest rodzajem naturalnego cukru, zapobiega próchnicy. Bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy, nie są w stanie rozłożyć ksylitolu, a przez to nie staje się on ich źródłem pokarmu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama