Reklama

Jak wykorzystać lawendę?

Lawenda jest piękną rośliną, która ozdobi każdy ogród. Ale ma również szereg innych, ciekawych zastosowań. Jeżeli ciekawi cię, co możesz wyczarować z tej pięknie pachnącej rośliny, to koniecznie przeczytaj listę nietypowych zastosowań.

Reklama

Lawenda w walce z bezsennością

Kwiaty lawendy, a konkretnie ich zapach, łagodzą nasze zmysły i pomagają zasnąć. Dlatego jeżeli masz problem z bezsennością, koniecznie wykorzystaj jej dobroczynne działanie. Zrób odprężającą kąpiel, maseczkę czy wykorzystaj olejek do masażu. W każdym z tych przypadków poczujesz odprężenie, a to znacznie ułatwi ci zasypianie. Po co więc korzystać z leków nasennych, skoro natura podarowała nam lawendę?

Krem do rąk

Krem do rąk z kombinacją suszonych kwiatów lawendy i nagietka idealnie nadaje się zarówno do skóry normalnej, jak i tej mocno przesuszonej. Potrzebujesz do tego około 80 ml oliwy z oliwek, 60 g olejku kokosowego, łyżkę suszonych kwiatów lawendy, łyżkę suszonych płatków nagietka, 60 g wosku pszczelego, 60  masła shea.

Olej kokosowy i oliwę z oliwek rozgrzej, dodaj suszone kwiaty i pozostaw na 30 do 60 minut. Po tym czasie przecedź przez gazę, ponownie podgrzej i dodaj wosk pszczeli. Na koniec dołóż masło shea i pomieszaj, aż dokładnie się roztopi. Kosmetyk przelej do szczelnie zamykanego pojemnika i pozostaw do całkowitego zastygnięcia.

Miód z dodatkiem lawendy

Pyszny, zdrowy miód, możesz połączyć z suszonymi kwiatami lawendy. Dodaj łyżkę suszu na cały słoik miodu. Możesz delikatnie podgrzać całość, aby aromat szybciej przeniknął do miodu. Całość pozostaw na 1 do 2 tygodni. Po tym czasie miód jest już gotowy.

Aromatyczne poduszki utrzymujące ciepło

Poduszeczki wypełnione suszonymi kwiatami będą pięknie pachniały i jednocześnie przez długi czas będą uwalniały ciepło. Z naturalnego materiału uszyj poduszeczkę, pozostawiając mały fragment na wypełnienie wnętrza poszewki. Do otworu wsadź lejek, przez który nasyp suszone kwiaty lawendy. Zszyj otwór i gotowe. Poduszeczkę podgrzej w piekarniku, a ciepło pomoże uwalniać aromat lawendy przez długi czas.

Syrop lawendowy

Syrop lawendowo-różany jest idealną propozycją na bazę do letnich koktajli. Ich przygotowanie jest proste. Łyżkę suszonych kwiatów lawendy i suszonych płatków róży zalej gorącym syropem cukrowym. Potrzebujesz około 180 ml. Całość pozostaw do ostygnięcia, a następnie przenieś do lodówki. Syropu możesz używać jako dodatku smakowego do kawy, koktajli czy zwykłej zimnej wody latem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama