Reklama

Jak uzyskać sok z brzozy?

Sok z brzozy stał się ostatnim krzykiem mody i pewnie się zastanawiasz jak zdobyć taki sok. Sok jest coraz bardziej dostępny w sklepach ze zdrową żywnością, a także na targowiskach. Brzozy występują na całej północnej półkuli. Jeśli w pobliżu rosną brzozy, taki sok możesz pozyskać samemu. Oto sposób w jaki możesz to zrobić.

Reklama

Kiedy zbierać sok? Sok można uzyskać w okresie między listopadem a marce, kiedy temperatura powietrza jest poniżej zera. Jakich drzew szukać? Istnieje wiele gatunków brzozy, ale z wszystkich można pozyskać sok. Brzozy są łatwo identyfikowane dzięki biało szarej korze. Najbardziej popularne gatunki brzozy to brzoza biała i brzoza brodawkowata. Szukaj drzew o średnicy nie mniejszej niż 30 cm i wyglądające na zdrowe. Brzozy, które mają dużo gałęzi zwykle mają najlepszy przepływ soku.

Uzyskanie soku

Pozyskanie soku to nie jest fizyka jądrowa. Do tego wystarczy ci podstawowe narzędzie jakim jest wiertarka z wiertłem o średnicy 11mm, rurka lub kranik oraz pojemnik do zbierania soku. Odmierz wysokość około 1m od podstawy drzewa. Następnie wywierć otwór pod kątem 30st w górę. Otwór powinien mieć głębokość około 4cm. Jak tylko wywiercisz dziurę, sok, który wygląda jak woda wypłynie niemal natychmiast.

Gdy sok zacznie wypływać, wsuń w otwór rurkę lub kranik. Wsuń rurkę do pojemnika i zabezpiecz otwór przed owadami. Spływanie soku może trwać kilka godzin, a nawet cały dzień. Rurkę można wyciągnąć, gdy przepływ stanie się zbyt wolny lub sok będzie mętny.

Świeży sok smakuje jak woda, lecz można zauważyć subtelny lekki smak słodyczy. Sok nie ma długiego czasu do spożycia, więc przechowuj go w lodówce. Otrzymaną porcję wypij w ciągu kilku dni.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama