Reklama

Jak szybko wyleczyć chrypkę?

Uciążliwe drapanie i suchość w gardle, nienaturalny głos i ciągłe chrząkanie to objawy popularnej dolegliwości - chrypki. Choć z pozoru wydają się niegroźne, mogą naprawdę utrudnić funkcjonowanie, szczególnie osobom, których podstawowym narzędziem pracy, jest ich głos. Preparaty na chrypkę kupione w aptekach nie zawsze pomagają, dlatego warto skorzystać z dobrodziejstw natury i zastosować domowe sposoby.

Reklama

Daj odpocząć strunom głosowym

Chrypka to zazwyczaj objaw przeciążenia strun głosowych, dlatego pierwszorzędnie należy dać im odpocząć. Jak to zrobić? Nie mów zbyt dużo i w żaden inny sposób nie nadwyrężaj głosu.

Pij dużo ciepłej wody

Najprostszym sposobem na złagodzenie chrypki jest regularne nawilżanie gardła ciepłą wodą. Dlatego, jeśli dopadło cię drapanie w gardle, pij regularnie ciepłą wodę, wystarczy kilka łyków co pół godziny.

Unikaj ostrych i słodkich produktów

Słodkie i pikantne produkty bardzo podrażniają gardło, w efekcie nasilając chrypkę. Należy ich unikać, jeśli odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości w okolicach gardła i krtani.

Popraw wilgotność w pomieszczeniu, w którym przebywasz

Na chrypkę bardzo źle wpływa suche powietrze. Nasila dokuczliwe objawy uniemożliwiając powrót do formy. Warto zatem zadbać o to, by pomieszczenia, w których przebywamy były dostatecznie nawilżone. Można rozpylać w nich wodę za pomocą butelki z atomizerem lub skorzystać z nawilżacza powietrza.

Na chrypkę pomogą również:

Inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych

Chrypkę złagodzą inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, najlepiej miętowych. Wlej gorącą wodę do garnka, a następnie dodaj kilka kropel olejku miętowego. Nakryj się ręcznikiem i wdychaj miętową parę przez około 10 minut. Na pewno odczujesz ulgę. Inhalację rób raz dziennie do momentu ustania chrypki.

Inhalacje z dodatkiem soli morskiej

Leczniczą inhalacje możesz przygotować również z dodatkiem soli morskiej. Wystarczy, że do garnka z gorącą wodą dodasz łyżkę soli morskiej. Parę wdychaj około 10 minut.

Pij napar z siemienia lnianego

Siemię lniane łagodzi podrażnienia i działa nawilżająco. Gdy dopadła cię chrypka, pij co pół godziny kilka łyżeczek naparu z siemienia. Jak go przygotować? Zalej dwie łyżeczki siemienia wrzątkiem i odstaw na kilka minut do zaparzenia. Pij tylko ostudzony napój.

Pij ciepłe mleko z czosnkiem

Ta mikstura jednocześnie złagodzi nieprzyjemne drapanie w gardle i zapobiegnie rozwojowi infekcji. Do kubka ciepłego mleka wyciśnij dwa ząbki czosnku i pij napój małymi łyczkami.

Ogrzewaj gardło kompresami

Bardzo pomocne w przypadku chrypki są również ciepłe okłady, ponieważ łagodzą ból. Możesz je zrobić z termoforu lub ugotowanej kaszy. To świetny sposób na silne bóle gardła i krtani.

Pij napar z szałwii

Zaparz napar z szałwii i pij go małymi łyczkami kilka razy dziennie. Po pierwszym dniu kuracji odczujesz ulgę.

Warto wiedzieć

Nieleczona chrypka może prowadzić do zapalenia krtani lub anginy. Gdy odczujemy jej pierwsze symptomy, należy zacząć działać.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama