Reklama

Jak stosować kwiaty czarnego bzu?

Z jego owoców jesienią przygotowujemy soki i nalewki, ale jako surowiec leczniczy można wykorzystać też kwiaty. Zawierają wiele cennych substancji, m.in. olejki eteryczne, flawonoidy, śluzy i garbniki, sterole, kwasy organiczne, witaminy A, C, z grupy B, minerały – magnez, wapń, potas, fosfor, sód itp. Tym składnikom kwiaty czarnego bzu zawdzięczają swe lecznicze właściwości. W czym mogą pomóc? Jak konkretnie można je wykorzystać? Tego dowiesz się z dalszej lektury.

Reklama

Właściwości kwiatów czarnego bzu

Działają przeciwwirusowo, ochronnie i wzmacniająco na drogi oddechowe. Mogą być wykorzystywane jako środek wykrztuśny, napotny.

Dzięki obecności rutyny wzmacniają drobne naczynka krwionośne. Łagodzą stany zapalne skóry. Mają też działanie przeciwbólowe, np. na stawy i mięśnie.

Dobrze wpływają na krążenie krwi oraz poprawiają przemianę materii.

Kwiatostany, tzw. baldachy, najlepiej ścinać na początku kwitnienia, w słoneczny dzień, w miejscach wolnych od zanieczyszczeń.

Olejek przeciwbólowy


Łagodzi bóle stawów i mięśni towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej, reumatycznej, infekcjom wirusowym, a także nerwobóle. Można go wcierać w bolące miejsce lub używać do masażu.

Kwiaty czarnego bzu wsyp do szklanego naczynia, zalej olejem tłoczonym na zimno, np. rzepakowym, lnianym, oliwą z oliwek. Zostaw w ciepłym miejscu na 3 tygodnie. Od czasu do czasu zamieszaj. Następnie przecedź przez sitko i wlej do butelki z ciemnego szkła. Przechowuj w lodówce, zużyj w ciągu 2 tygodni.

Herbatka z kwiatków

Jest polecana przy infekcjach górnych dróg oddechowych, np. zapaleniu krtani, migdałków, przeziębieniu, a także zapaleniu oskrzeli, zatok oraz grypie. Pomaga w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny, odblokowuje nos i działa napotnie.

2 łyżeczki suszonych kwiatów zalej szklanką wrzącej wody. Zaparzaj pod przykryciem ok. 10 minut. Odcedź, pij gorący napar 3-4 razy dziennie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama