Reklama

Jak oczyścić układ limfatyczny?

Skomplikowana sieć wypełnionych płynem węzłów, gruczołów i naczyń układu chłonnego dosięga niemal każdą część naszego ciała ciała. Mimo, że rzadko zastanawiamy się nad jego obecnością, jest to jeden z najważniejszych (i często zapomnianych) układów organizmu ludzkiego. Ważne jest, aby zwrócić większą uwagę na układ limfatyczny i zadbać o jego prawidłowy stan.

Joga

Joga zwiększa przepływ limfy, łagodzi przekrwienie i wspomaga detoksykację organizmu. Warto zastosować figury takie jak stanie na rękach, stanie na głowie, a nawet umieszczenie nóg na ścianie aby odwrócić efekt grawitacji. Pomaga to w drenażu limfy w kierunku serca, zwiększeniu tempa, w którym jest oczyszczana i zapobieganiu zastojom płynów.

Skręty są również doskonałym sposobem na pobudzenie przepływu limfy. Poprzez skręcanie brzucha, narządy i mięśnie są ściśnięte, zmuszając limfę do szybszego ruchu. Wreszcie, naturalny przepływ wspomagany przez jogę powoduje rozluźnienie mięśni, co jest podstawowym sposobem przyspieszenia przepływania limfy przez ciało. Zapobiega to powstawaniu zastojów i akumulacji toksyn.

Masaż

Wszyscy kochamy masaż, a teraz mamy kolejny dobry powód do tego, aby poddawać mu się jak najczęściej. Masaż limfatyczny jest specjalną formą masażu, który usprawnia przepływ limfy w organizmie. Wykorzystuje określony nacisk i rytmiczne ruchy okrężne, aby stymulować cyrkulację limfy. Masaż limfatyczny wykazał w badaniach skuteczność odprowadzania zastoju płynów do 78 procent. To wzmacnia eliminację toksyn, zmniejszając jednocześnie obciążenie układu limfatycznego.

Woda z cytryną

Około 95% płynu limfatycznego stanowi woda. Staraj się więc zachować odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Bez odpowiedniej ilości wody, płyn limfatyczny nie może prawidłowo przepływać w naczyniach limfatycznych. Jedną z najczęstszych przyczyn zatorów limfatyczny jest właśnie odwodnienie. Woda i tylko woda, może odpowiednio nawodnić organizm, ale jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, dodaj cytryny do wody. Cytryna to owoc, który pomaga w alkalicznej mineralizacji ciała i limfy.Popijaj ciepłą wodę z cytryną w ciągu dnia, ale nie zapomnij o słomce! To ochroni szkliwo zębów przed działaniem cytryny.

Zioła

Wiele ziół okazało się być skuteczne w poprawie stanu układu limfatycznego, zarówno w celu zwiększenia zdolności przepływu i drenażu limfatyczny lub przyspieszenia oczyszczania organizmu z substancji toksycznych. Czerwona koniczyna jest popularnym ziołem, zwiększającym przepływ limfy, który pomaga w detoksykacji organizmu i zmniejszaniu stanu zapalnego. Znane jest również wiele innych ziół o podobnym działaniu, które koniecznie musisz wypróbować.

Szczotkowanie skóry

Szczotkowanie suchej skóry to znana praktyka. Metoda ta powszechnie stosowana w medycynie Ajurwedyjskiej służy wspomaganiu przepływu limfy i pobudzaniu krążenia. Wystarczy wziąć suchy pędzel z grubej szczeciny i “myć” skórę w kierunku serca. To stymuluje gruczoły potowe, otwiera pory i umożliwia pozbycie się martwych komórek skóry. Zwiększa również przepływ limfy i krwi do narządów i tkanek organizmu, co pomaga oczyścić go z toksyn. W rezultacie metoda ta, może być korzystna dla poprawy stanu skóry i redukcji cellulitu.

Noś luźne ubrania

Podobnie jak obcisłe ubrania, biustonosze z fiszbinami mogą utrudniać prawidłowy przepływ limfy. Jedno z największych skupisk węzłów chłonnych znajduje się w obszarze pod pachami i górnej części klatki piersiowej. Jeśli biustonosz jest zbyt napięty, lub jeśli fiszbiny są zbyt ciasne (dla większości z nas jest to codzienność), naczynia limfatyczne są zwężone, co uniemożliwia normalny drenaż. Niektórzy badacze uważają, że taki stan utrzymujący się przez pewien okres czasu może powodować długo utrzymujące się zaburzenia funkcji układu limfatycznego i może przyczynić się do szeregu zaburzeń, w tym dysplazji tkanki piersi, obrzęki węzłów chłonnych i raka piersi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama