Reklama

Jak leczą pijawki?

Nie istnieje w przyrodzie inny równie pożyteczny pasożyt jak pijawka. Po wkłuciu się w skórę, nim zacznie wysysać krew, wpuszcza do organizmu swą ślinę, a wraz z nią ponad 100 leczniczych substancji (przeciwbólowych, antydepresyjnych, antybiotyków). Najcenniejsza jest hirudyna – najsilniejszy znany medycynie środek przeciw zakrzepowy. Poprawia krążenie krwi, zapobiega tworzeniu się zatorów, które grożą zawałem serca, udarem mózgu.

Prawie jak superlek

W USA, Francji, Wlk. Brytanii i Kanadzie leczenie pijawkami (hirudoterapia) jest metodą w pełni refundowaną. Amerykańskie badania udowodniły, że nawet przy zaawansowanej miażdżycy i wieńcówce stawianie pijawek kilkakrotnie zmniejsza ryzyko zawału.

Zaleca się je przy żylakach i obrzękach nóg, zakrzepicy żylnej, hemoroidach, a także nadciśnieniu, migrenie i bólach stawów, chorobach wątroby, jelit i nerek.

Leczy trądzik, zmiany łuszczycowe, owrzodzenia i trudno gojące się rany stopy cukrzycowej, po oparzeniach, odmrożeniach, zmiażdżeniach i amputacjach, a nawet po przyszyciu np. uciętego palca.

Wygładza zmarszczki, usuwa pajączki, przebarwienia i cellulit.

Pod okiem lekarza

Stawianie pijawek oferuje wiele gabinetów medycyny naturalnej. Wybierajmy te, w których terapię prowadzi lekarz, a nie naturoterapeuta bez studiów medycznych.

Na pierwszą wizytę trzeba zabrać wyniki ostatnich badań, listę aktualnie zażywanych leków, wypisy ze szpitala. Lekarz oceni, czy możemy się poddać hirudoterapii. Jeśli tak – połączy ją z dotychczasowym leczeniem i wyznaczy liczbę seansów (zwykle od 5 do 10), czas ich trwania (minimum to 10 minut, maksimum 2 godz.). Wyznaczy na ciele miejsca przykładania pijawek. Potem ich stawianiem może już zajmować się pielęgniarka.

Cena zabiegu: 100-400 zł.

Bez obaw

Pijawki używane w gabinetach medycyny naturalnej pochodzą wyłącznie ze sterylnych hodowli. Są jak jednorazowe igły. Każdą przystawia się do skóry tylko raz, więc nie ma ryzyka zarażenia się wirusami HIV, żółtaczki typu B i C.

Ranki po pijawkach nie są głębokie (do 1,5 mm) i szybko się goją. Zwykle krwawią przez dobę po zabiegu, potem się zasklepiają. Nie wolno ich drapać ani moczyć.

Jak to działa?

W procesie leczenia ważne jest, by do chorego miejsca dotarła duża ilość krwi, która je odżywi i oczyści. Przystawianie pijawek w miejscu wymagającym lepszego przepływu krwi przyspiesza ten proces. Zawarte w ślinie tych pasożytów substancje (antykoagulanty) zapobiegają tworzeniu się skrzepów. Działają jeszcze przez jakiś czas po odjęciu pijawki.

Przeciwwskazania

Poważne schorzenia krwi i układu krwiotwórczego, nerek, marskość wątroby, aktywna choroba wrzodowa, niewyrównana cukrzyca i nowotwory; ciąża, przeszczep któregoś z organów, trwająca ostra infekcja i anemia; obawy natury estetycznej, gdy trudno przełamać opór przed przykładaniem pasożytów do skóry – wtedy lekarz może zlecić zastrzyki z syntetyczną heparyną o działaniu podobnym do hirudyny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama