Reklama

Jak dbać o oczy podczas pracy przed komputerem?

Jak dowodzą statystyki, na problemy ze wzrokiem cierpi już ponad połowa Polaków. Coraz częściej zmagamy się z krótkowzrocznością, suchością oka oraz tak zwanym zamglonym widzeniem. Jedną z kluczowych przyczyn dolegliwości związanych z naszymi oczami jest spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem, dlatego osoby pracujące przed monitorem częściej noszą okulary i skarżą się na problemy ze wzrokiem. W trosce o zdrowie oczu osób pracujących przed komputerem podpowiadamy, w jaki sposób powinny o nie dbać, by nie nabawić się poważnych dolegliwości.

Reklama

Jak praca przed komputerem wpływa na nasz wzrok?

Komputer, a szczególnie monitor mają bardzo negatywny wpływ na nasz wzrok. Głównym powodem są szkodliwe promieniowania, a konkretnie:

* promieniowanie rentgenowskie, zwane promieniowaniem X;

* podczerwone, nazywane promieniowaniem IR;

* niskoczęstotliwościowe - VLF, ELF;

* ultrafioletowe, czyli popularne UV.

Spędzanie wielu godzin przed komputerem kończy się zazwyczaj różnego rodzaju problemami ze wzrokiem: pogorszenie widzenia i suchość oka to te najpopularniejsze. Jednak może dojść również do tak zwanego zwiotczenia gałki ocznej i poważnych schorzeń oczu. Tym dolegliwościom można zapobiec, jeśli w odpowiedni sposób będziemy dbać o nasze oczy podczas pracy przy komputerze. Podpowiadamy, o czym pamiętać.

Odpowiednie stanowisko pracy

By nasz wzrok nie męczył się nadmiernie podczas pracy przy komputerze, na początek należy zadbać o ergonomię miejsca pracy. Według przepisów BHP ekran monitora powinien znajdować się w odległości od 50 do 70 centymetrów od oczu i być nachylony pod kątem 20 stopni. By uniknąć bólu głowy i szyi, należy podtrzymywać głowę na przednich mięśniach szyi. Dzięki temu rozluźniamy mięśnie, które znajdują się poniżej szyi.

Regularny odpoczynek oczu od komputera

Podczas pracy przy komputerze nasze oczy potrzebują również systematycznych odpoczynków. W ciągu godziny odpoczynek powinien trwać minimum pięć minut. Najlepiej wtedy delikatnie nimi pomrugać i patrzyć w dal. Dzięki temu będą rozluźnione i mniej suche.

Dobrze dobrane szkła lub soczewki

Osoby pracujące przed komputerem powinny zadbać o okulary, które posiadają szkła antyrefleksowe lub soczewki. Chronią one oczy przed szkodliwym promieniowaniem płynącym z komputera i zapobiegają rozwojowi wad wzroku. Jeśli została wykryta u nas wada wzroku, pamiętajmy, by badać wzrok regularnie, minimum raz w roku.

Nawilżanie

Oczy, które codziennie spędzają kilka godzin przed komputerem, potrzebują również nawilżenia. Codzienne zakrapianie oczu odpowiednimi kroplami zapobiega suchości oka i pomaga oczom wypocząć.

Ćwiczenia na zmęczone oczy

Zmęczone oczy pomogą odciążyć ćwiczenia, które powinniśmy wykonywać regularnie. Podpowiadamy kilka naprawdę skutecznych.

Patrzenie w dal

To ćwiczenie warto wykonać kilka razy podczas pracy przy komputerze. Pozwala ono odciążyć wzrok i pomaga zrelaksować się oczom. Wystarczy oderwać wzrok od komputera i patrzyć na najdalej wysunięty punkt w pomieszczeniu lub za oknem. Po chwili należy zawiesić wzrok na przedmiotach, które znajdują coraz bliżej. Na koniec ćwiczenia warto zamknąć na chwilę oczy, by w pełni się zrelaksowały.

Mruganie

Oczy zmęczone patrzeniem w komputer można odprężyć poprzez intensywne mruganie. To ćwiczenie pozwala zmniejszyć napięcie w nich obecne. Ponadto, mruganie zapobiega suchości oczu.

Joga oczu

Doskonałym ćwiczeniem dla oczu jest również joga oczu. Jak go wykonać? To bardzo proste. Wystarczy usiąść prosto i patrzyć przed siebie. Po chwili zaczynamy powoli poruszać oczami w rożne strony, dokładnie tak, jak podczas jogi ciała. Ćwiczenie warto wykonywać najpierw z otwartymi, a następnie z zamkniętymi oczami.

Jezioro

W odprężeniu naszych oczu pomoże również rysunek jeziora, który możemy zawiesić na ścianie oddalonej metr od naszego miejsca pracy. Rysunek jeziora możemy wydrukować lub namalować go samodzielnie. Ważne, by wyraźnie była widoczna tafla jeziora, po której powinien podążać nasz wzrok. Gdy nasze oczy są zmęczone w trakcie pracy, wtedy patrzymy na jezioro i posuwamy wzrok po tafli jeziora.

Dieta na zdrowe oczy

Warto wiedzieć, że wpływ na nasz wzrok ma również dieta, którą stosujemy. Jakie produkty w niej uwzględnić, by nasze oczy były w dobrej kondycji? Przede wszystkim bogate w witaminy A, C i E. Te cenne wartości odżywcze są naturalnymi przeciwutleniaczami, które zwalczają wodne rodniki odpowiedzialne za rozwój większości chorób. Znajdziemy je w następujących produktach:

Witamina A

* marchew;

* szpinak;

* brokuły;

* dynia;

* wątróbka;

* cytrusy;

* winogrono;

* papryka czerwona;

* porzeczki;

* owoce dzikiej róży;

* szparagi;

* jabłka.

Witamina E

* ryby;

* orzechy różnego rodzaju;

* oleje roślinne;

* kiełki pszenicy;

* słonecznik;

* brokuły;

* szpinak.

Witamina C

* papryka czerwona;

* czarna porzeczka;

* truskawki;

* pomidory;

* kapusta;

* cytrusy;

* brukselka.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama