Reklama

Jak chronić dziecko przed upałem?

Upały są dokuczliwe i niebezpieczne nie tylko dla dorosłych, ale w szczególności dla dzieci. Po pierwsze dziecko, jak każdy inny człowiek, może dostać udaru. Skóra maluchów łatwo ulega poparzeniom i pojawiają się na niej różnego rodzaju wysypki. By uchronić nasze pociechy przed takimi skutkami, powinniśmy zapewnić im odpowiednią ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Podpowiadamy, o czym pamiętać.

Zadbaj, by dziecko piło odpowiednią ilość wody

Każdy żywy organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, by sprawnie funkcjonować. W okresie wyższych temperatur potrzebuje wody znacznie więcej. Ile powinny pić dzieci w trakcie upałów? Oto pomocna rozpiska:

* dzieci w wieku 1-3 lat: 1,3 litra;

* dzieci w wieku 4-6 lat: 1,7 litra,

* dzieci w wieku 7-9 lat: 1,9 litra,

* dziewczynki w wieku 10-18 lat: 2,1-2,3 litra,

* chłopcy w wieku 10-18 lat: 2,4-3,3 litra.

Wodę należy podawać dziecku regularnie od najmłodszych lat, by wyrobić w nim nawyk picia wody. Dzięki dostarczaniu do organizmu dziecka odpowiedniej ilości wody, będzie funkcjonowało ono znacznie sprawniej i zdecydowanie rzadziej chorowało.

Chroń głowę dziecka, gdy przebywa na słońcu

W trakcie upałów szczególnej ochrony wymaga głowa dziecka, dlatego rodzice pod żadnym pozorem nie powinni zapominać o nakryciu głowy dla swojej pociechy. Może to być chusteczka, czapka lub kapelusz. Słowem, wszystko, co skutecznie ochroni głowę dziecka przed słońcem.

Chroń ciało dziecka przed promieniami słonecznymi

Również ciało dziecka nie może pozostać bez nakrycia. Gdy temperatura jest bardzo wysoka, ubierzmy dziecku koszulkę, która zakrywa ramiona. Skóra dziecka wymaga stosowania odpowiednich filtrów podczas przebywania na zewnątrz, gdy jest gorąco. Na twarz dziecka najlepiej nałożyć krem z filtrem 50, z kolei na ciało z minimum 20.

Schładzaj skórę dziecka

Podczas upałów świetnie sprawdzą się również regularne chłodne okłady na skórę dziecka. Zapobiegną one nadmiernemu nagrzewaniu się skóry, a w efekcie na przykład udarowi cieplnemu.

Chroń oczy dziecka

Gdy słońce mocno świeci, dzieci powinny nosić okulary słoneczne, najlepiej zawierające antyrefleksy. Skutecznie ochronią one oczy dziecka przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Osłaniaj dziecko w wózku

Również w wózku dzieci potrzebują ochrony, dlatego gdy wybieramy się z naszą pociechą na spacer, pamiętajmy, by osłonić wózek kapturem lub parasolem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama