Reklama

Ile może zmienić jedna szklanka wody ryżowej dziennie?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia czegoś takiego, nie mówiąc już o korzyściach jakie ze sobą niesie, a szkoda bo jest to bardzo zdrowy napój, który jest ogromnym źródłem składników odżywczych. Wypij jedną szklankę wody ryżowej dziennie, by przekonać się o jej zaletach. W dużym skrócie: jest doskonałym źródłem dodatkowej energii, łagodzi zaparcia i zapobiega powstawaniu niektórych nowotworów. Wytwarzanie wody ryżowej nie kosztuje cię praktycznie nic w porównaniu z drogimi suplementami, a zyskujesz w pełni naturalny produkt, który nie zawiera w sobie chemii, konserwantów, ani nie niesie ze sobą skutków ubocznych. Przepis jest znany od bardzo dawna, a jego przeważającą zaletą jest prostota i niski koszt wykonania.

Reklama

Czym jest woda ryżowa i jak ją zrobić?

Sposób pozyskiwania ryżowej wody jest bardzo prosty. Wystarczy umieścić ryż w miseczce, następnie zalać go przefiltrowaną wodą i odstawić, aż napęcznieje. Oddziel ryż od cieczy i gotowe. Woda po gotowaniu ryżu również jest cenna, nie wyrzucaj jej. Wystarczy jedna szklanka dziennie, pozostałą możesz umieścić w lodówce i będzie ona zdatna do spożycia przez 2-3 dni. Wiele kobiet używa wody ryżowej jako środek do mycia twarzy i włosów co ma wzmacniać skórę i włosy. Kobiety z Chin płukały w wodzie ryżowej swoje długie i ciemne włosy by stały się mocne i nie traciły swoich walorów.

Co zawiera woda ryżowa?

Ryż jest doskonałym źródłem wielu różnych rodzajów minerałów i witamin, szczególnie z grupy B. Witaminy z grupy B zdaniem naukowców są niezbędne do zdrowego funkcjonowania komórek skóry. Woda ryżowa jest doskonałym źródłem węglowodanów, co może zapewnić dodatkowe źródło energii po wypiciu. Dodatkowo posiada dużą ilość włókien, które sprzyjają regularności wypróżnień oraz zapobiega zaparciom. Jest także silnym antyoksydantem nie pozwalającym na rozwój komórek rakowych, a także chroni przed uszkodzeniami powstałymi w wyniku promieniowania słonecznego.

Ze względu na niską zawartość cholesterolu oraz sodu, spożywanie wody ryżowej w nadmiernej ilości nie będzie miało negatywnego wpływu na kontrolowanie masy ciała, a nawet może wspomóc redukcję masy tłuszczowej. Jest to bardzo dobry produkt dla osób z problemami związanymi z nieregularnym ciśnieniem krwi, szczególnie nadciśnieniem. Kąpiel z dodatkiem wody ryżowej może pomóc w leczeniu wysypek skórnych u dzieci. Dodatkowo wpływa korzystnie w przypadku gorączki, leczy biegunkę oraz inne problemy żołądkowo- jelitowe.

Jaki ryż wybrać?

Najlepszym wyborem jest brązowy ryż, ponieważ jest zdrowszy od białego. Najwięcej pełnowartościowej wody ryżowej uzyskasz z brązowego ryżu. Według specjalistów biały ryż jest pozbawiany części struktury zwanej też otrębami, a to w niej zawiera się najwięcej substancji odżywczych. Dla porównania prawie 90% witamin z grupy B jest tracone w procesie przetwarzania go na biały. Inne składniki odżywcze takie jak magnez, fosfor i włókna również są w jakimś stopniu tracone.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama