Reklama

Gurmar: Jak działa na zdrowie?

Gurmar to mało znane w zachodnim świecie zioło, które jednak w Indiach jest niezwykle popularne ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Od dwóch tysięcy lat gurmar wykorzystywany jest w medycynie ajurwedyjskiej jako naturalny produkt pomagający walczyć z cukrzycą i otyłością. Badania potwierdziły, że zawarte w nim związki skutecznie obniżają poziom cukru we krwi i zmniejszają wchłanianie glukozy. Gurmar nie tylko zapobiega hiperglikemii, ale też sprawia, że nie odczuwamy słodkiego smaku. Przez to hamuje apetyt na słodkie przekąski i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej diety bez podjadania. Stosowany jest często w kuracjach odchudzających. Gurmar ułatwia też trawienie, wspiera układ krążenia oraz wspomaga pracę wątroby, nerek i trzustki. Sprawdźmy, jak działa na zdrowie to ajurwedyjskie zioło.

Reklama

Czym jest gurmar?

Gurmar (łac. Gymnema sylvestris) to drzewiasta roślina występująca w lasach tropikalnych południowych Indii. Jej nagie pędy pną się po drzewach i krzewach, osiągając nawet do 600 metrów długości. Gurmar posiada eliptyczne, zielone liście i kwiaty złożone z pięciu żółtych płatków. Nieocenione dla zdrowia okazują się liście Gymnema sylvestris, których właściwości znane są przez Hindusów od ok. 2000 lat. Zauważono, że żucie gurmaru hamuje apetyt na słodkie produkty. W języku hindi jego nazwa oznacza dosłownie "pogromcę cukru". To indyjskie zioło zaczęto wykorzystywać w medycynie naturalnej do obniżenia cukru we krwi i zrzucenia zbędnych kilogramów. Liście gurmaru są bezwonne i mają gorzki smak.

Naukowcy na przestrzeni lat zbadali właściwości gurmaru i potwierdzili, że zawarte w nim związki mają wpływ na regulację gospodarki węglowodanowej i poziom cukru we krwi. Należą do nich takie substancje aktywne jak kwas gymneminowy i hydroksycytrynowy należące do saponin triterpenowych, kwasy organiczne, flawonoidy, alkaloidy, żywicę czy gurmarynę. To głównie kwas gymneminowy i hydroksycytrynowy wpływają na regulację poziomu glukozy w organizmie.

Jak gurmar działa na zdrowie?

Gymnema sylvestris stanowi nieocenioną pomoc w profilaktyce cukrzycy typu 1 i 2. Kwas gymneminowy pobudza pracę trzustki, produkującej przez to więcej insuliny i glukagonu. W efekcie dochodzi do obniżenia stężenia poziomu glukozy we krwi. Natomiast kwas hydroksycytrynowy częściowo hamuje wchłanianie cukru z przyjmowanych posiłków. To sprawia, że gurmar w skuteczny sposób niweluje zaburzenia gospodarki węglowodanowej i zapobiega hiperglikemii. Nie tylko wspiera leczenie cukrzycy, ale też zmniejsza ryzyko jej wystąpienia.

Aktywne substancje znajdujące się w gurmarze blokują receptory kubków smakowych odpowiedzialne za odczuwanie słodkiego smaku. Przyczynia się to do zmniejszenia apetytu na słodkie pokarmy i rzadszego ich spożywania. To z kolei także chroni przed cukrzycą, ale też przed tyciem. Gurmar jest więc produktem chętnie stosowanym w diecie odchudzającej. Oprócz tego "pogromca cukru" działa moczopędnie, zmniejsza poziom trójglicerydów i złego cholesterolu oraz ułatwia trawienie. Dzięki temu oczyszcza organizm i działa wzmacniająco na układ krwionośny. Zawarte w nim flawonoidy mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zwiększają więc odporność i wspomagają leczenie przeziębienia, zapalenia spojówek lub stawów czy też chorób skóry. Gurmar sprzyja również prawidłowemu funkcjonowaniu trzustki, wątroby i nerek.

Jak stosować gurmar?

Gurmar dostępny jest zazwyczaj w postaci suszu z liści, z którego robi się napar. W tym celu jedną łyżeczkę zioła zalewa się wrzącą wodą i zaparza przez ok. pół godziny. Taką herbatę należy pić 3 razy dziennie. Gymnema sylvestris można spotkać także w wersji sproszkowanej. Można wtedy dodawać go do koktajli, sałatek lub także zaparzyć z niego herbatę. Gurmar występuje również na rynku jako suplement diety w kapsułkach wspomagający odchudzanie. To ajurwedyjskie zioło przynosi efekty przy regularnym stosowaniu minimum przez 3 miesiące. Kupić go można w internetowych i stacjonarnych sklepach zielarskich lub ekologicznych, a także w niektórych aptekach. Susz gurmaru kosztuje ok. 11-19 zł za 100 g, a cena sproszkowanych liści to ok. 20 zł za 100 g.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama