Reklama

Eliksir z pokrzywy, kurkumy i miodu – naturalna ochrona organizmu

Wiele z ogólnodostępnych produktów wykazuje działanie lecznicze, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Wykorzystując składniki, które często mamy w domu, możemy stworzyć eliksir o silnych właściwościach prozdrowotnych. Takim eliksirem jest napój składający się z pokrzywy, kurkumy i miodu.

Reklama

Pokrzywa

Pokrzywa to nieocenione zioło stosowane w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Wykazuje naturalne właściwości przeciwzapalne i przeciwhistaminowe. Wspomaga rozkurczanie się oskrzeli i kanałów nosowych, łagodząc objawy alergii i kataru siennego. Liście pokrzywy są bogatym źródłem chlorofilu, witamin i minerałów. Zawierają też naturalne składniki, które pozwalają na zmniejszenie bólu i opuchlizny towarzyszących artretyzmowi. Substancje te hamują także działanie enzymów wywołujących stany zapalne, takich jak lipoksygenaza i cyklooksygenaza.

Kurkuma

Kurkuma zawiera polifenol (kurkumin), składnik aktywny, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Stanowi dużą pomoc w obniżaniu poziomu „złego” cholesterolu i powstrzymuje lipoproteiny przed odkładaniem się w żyłach.

Miód

Miód wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, ponieważ zawiera duże ilości glukozy absorbującej wodę z komórek bakterii poprzez osmozę. W ten sposób ulegają one odwodnieniu i zniszczeniu. Systematyczne spożywanie miodu wzmacnia układ odpornościowy i serce, łagodzi ból wywołany artretyzmem i poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.

Naturalne lekarstwo z pokrzywy, kurkumy i miodu

Eliksir, który możemy wykonać z łatwością w domu, wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, które nie tylko eliminują bakterie chorobotwórcze, ale także wzmacniają naturalną ochronę organizmu. Dzięki temu napojowi można pozbyć się objawów alergicznych, bólu spowodowanego reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz bólu stawów innego pochodzenia i usunąć śluz zalegający w płucach. Miksturę tę mogą z powodzeniem spożywać także dzieci. Mieszanka pokrzywy, kurkumy i miodu to bogactwo minerałów, węglowodanów i witamin, dlatego zaleca się ją także osobom chorującym na niedokrwistość.

Przepis na eliksir z pokrzywy, kurkumy i miodu

Do wykonania eliksiru potrzebne są następujące składniki:

15 garści świeżych, młodych liści pokrzywy (uwaga: do eliksiru używamy tylko liści i łodyg pokrzywy, nie jej kwiatów czy pączków),

3 łyżeczki kurkumy,

1 litr organicznego miodu.

Liście pokrzywy należy dokładnie umyć i osuszyć, a następnie wycisnąć z nich sok (na przykład przy użyciu wyciskarki do soków). Przygotowujemy sok z pokrzywy i miód w proporcji 1:3. Mieszamy oba składniki, a na koniec dodajemy kurkumę i również dokładnie mieszamy. Przelewamy otrzymaną miksturę do szklanego słoika i przechowujemy w lodówce lub w zaciemnionym miejscu (na przykład w spiżarni). Eliksir można dodawać do napojów, koktajli i herbaty lub wypijać z ciepłą wodą (1 – 2 łyżeczki eliksiru na szklankę wody). W celach leczniczych stosujemy dwa razy dziennie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama