Reklama

Dziesięć korzyści dla zdrowia wynikających z medytacji

Weź głęboki oddech i odpręż się. Nasze obecne życie pełne jest stresu i niekończącego się kontaktu z elektroniką i ciągłym komunikowaniem się, przez co wydaje nam się, że nie możemy od tego uciec i zaznać spokoju. Medytacja to starożytny sposób na przywrócenie w nowoczesnym świecie poczucia spokoju. Można ją uprawiać w grupach lub indywidualnie, w pomieszczeniu lub w plenerze. Jeśli poczucie wewnętrznego spokoju nie jest dla ciebie wystarczającą motywacją, aby zacząć medytować, poniżej prezentujemy dziesięć korzyści dla zdrowia, które ona niesie. Pomaga oczyścić zajęty umysł W żyjących szybko społeczeństwach nasze umysły są często zaśmiecone tak wieloma sprawami, które dzieją się w naszym życiu, że ciężko nam cieszyć się w danej chwili pięknem otaczającego świata i towarzyszącymi nam ludźmi. Praktykowanie medytacji może nam pomóc zwolnić tempo i odrzucić wszystkie zmartwienia, myśli i stresujące sprawy. Dzięki medytacji zyskujemy akceptację samych siebie i innych: w społeczeństwie, które kierowane jest przez grupy społeczne może być nam ciężko się odnaleźć. Medytacja pomaga zyskać akceptację samego siebie i pozbyć się piętna, jakim jest staranie się być idealnym i wywieranie na siebie presji. Medytacja pozwala ci się zrelaksować w bezpiecznej strefie, w której możesz być sobą.

Reklama

Przyczynia się do dobrego samopoczucia emocjonalnego

Jeśli jesteś osobą, która często się martwi, stresuje a może nawet cierpi na depresję, to jak pokazują badania, medytacja może poprawić twój stan, dać ci zastrzyk optymizmu i załagodzić złe nastroje.

Zwiększa poczucie szczęścia

Medytacja to skuteczne narzędzie, które pozwala ci się wsłuchać w wewnętrzną świadomość, z którą nie zawsze masz kontakt. Wszyscy jesteśmy zapracowani, staramy się pogodzić pracę, szkołę, a może nawet jeszcze rodzinę. Bycie obecnym w danym momencie może być dla nas trudne, a czas z medytacją pomaga nam zanurzyć się w danej chwili i zyskać samoświadomość, dzięki odpowiedniemu sposobowi myślenia.

Redukuje stres

Każdego z nas od czasu do czasu dopada stres i możemy się czuć przytłoczeni. Medytacja może być doskonałym sposobem odciążenia kory przedczołowej, co zmniejsza poziom stresu. Ten obszar mózgu odpowiada za racjonalne i logiczne postrzeganie. Badanie przeprowadzone na Harwardzie udowodniło, że regularne medytowanie pozytywnie wpływa na receptory stresu.

Polepsza koncentrację:

Samo siedzenie bez ruchu wymaga sporego skupienia umysłu. Z czasem czynność ta powinna więc polepszyć twoją koncentrację w pracy, szkole, w środowisku rodzinnym lub we wszystkich tych sferach. Lepsza koncentracja oznacza lepszą uwagę, której może brakować w twoim życiu osobistym czy towarzyskim. Budda to jeden z najbardziej wpływowych pionierów uważnej medytacji – jest znany z tego, że medytował pod drzewem Bodhi przez siedem dni bez żadnego ruchu.

Przyczynia się do zdrowszego stylu życia

Zdrowszy styl życia to szczęśliwszy styl życia. Medytacja może przyczyniać się do pojawienia się innych zdrowych przyzwyczajeń, takich jak zdrowsze odżywianie się czy uprawianie ćwiczeń fizycznych, świetnie wpływa także na nasz umysł.

Korzyści dla zdrowia:

Możesz wypróbować wszystkie produkty do pielęgnacji urody i wszystkie kremy do twarzy dostępne na rynku, ale medytacja niesie ze sobą korzyści upiększające cię zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Podczas medytacji w skupieniu wdychamy i wydychamy powietrze. Eliminuje to gromadzenie się złych toksyn w naszym organizmie oraz pomaga pozbyć się zakłóceń równowagi chemicznej i hormonalnej. Właściwe praktykowanie medytacji polepsza krążenie krwi przy powierzchni skóry, nadając jej subtelnego blasku.

Ogólne korzyści prozdrowotne:

Badania dowodzą, że medytacja może obniżać ciśnienie krwi, wspiera lepszą regulację układu sercowo-naczyniowego oraz układu odpornościowego, pomaga także zapobiegać artretyzmowi, fibromialgii, depresji u przyszłych matek, zaburzeniom lękowym i pomaga lepiej spać w nocy.

Medytację można praktykować wszędzie i za darmo

Najlepszą rzeczą, jeśli chodzi o medytację jest fakt, że możesz ją praktykować wszędzie i zawsze. Wystarczy, że znajdziesz zaciszną przestrzeń w pracy, szkole, domu, a nawet w samochodzie. Początkującym zaleca się, aby rozpoczęli swoją przygodę z medytacją w domu, czyli lepiej znanym środowisku, a z czasem możesz się nauczyć koncentrować praktycznie wszędzie. Medytacja jest również darmowa. Nic nie kosztuje, wystarczy, że włożysz w nią trochę wysiłku i skupienia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama