Reklama

Domowe sposoby na zaparcia

Zaparcie, nazywane potocznie zatwardzeniem, jest dolegliwością, która znacząco wpływa na obniżenie jakości życia. Nieprzyjemne objawy, do których należą między innymi bóle brzucha i wzdęcia, skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. O ile jednak nie zmagamy się z chorobami przewlekłymi, a problemy z oddawaniem stolca pojawiają się sporadycznie lub są krótkotrwałe, możemy sięgnąć po domowe sposoby na zaparcia. Przyniosą ulgę i pomogą w powrocie do formy.

Skąd biorą się zaparcia? Przyczyny

Utrudnione lub zbyt rzadkie oddawanie stolca wynika z zalegającej treści pokarmowej. Prawdopodobnie trudno byłoby znaleźć osobę, która nie spotkała się z tym problemem. Do najczęstszych i najbardziej prozaicznych przyczyn zaparć należą:

  • siedzący tryb życia,
  • brak regularnej aktywności fizycznej,
  • dieta uboga w błonnik pokarmowy,
  • spożywanie zbyt małej ilości płynów,
  • jadłospis bazujący na żywności o wysokim stopniu przetworzenia,
  • nieregularne posiłki.

Zaparcia mogą pojawić się wskutek przyjmowania niektórych leków lub towarzyszyć innym schorzeniom, często o charakterze przewlekłym (np. cukrzycy i niedoczynności tarczycy). W takiej sytuacji wszelkie wątpliwości i dolegliwości należy zgłosić lekarzowi. Jeśli jednak zaparcia mają charakter incydentalny, warto posiłkować się domowymi sposobami na zatwardzenie.

Reklama

Zaparcia: Objawy

Uznaje się, że o zatwardzeniu można mówić, gdy do pełnego wypróżnienia dochodzi rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Problemy w toalecie związane z trudnościami z defekacją lub uczuciem niepełnego wypróżnienia to nie wszystkie objawy, jakie towarzyszą zaparciom.

Pojawiają się nieprzyjemne wzdęcia, brzuch wydaje się twardy i napięty (choć z pewnością nie jest to efekt "sześciopaku", o którym marzy wiele osób regularnie trenujących na siłowni). Wszystko przez gazy nagromadzone w jelitach. Mogą pojawić się mdłości, brak apetytu, bóle brzucha, a nawet zawroty głowy, gorączka i anemia. Zwykle dość szybko doświadcza się drastycznego spadku samopoczucia, wynikającego z dyskomfortu.

Ważne: Decydując się na sięgnięcie po naturalne sposoby na zaparcia, trzeba zachować ostrożność. Nie należy przesadzać z ich ilością oraz czasem stosowania. Może to doprowadzić do częstych nawrotów dolegliwości. Jeśli zatwardzenie nie mija, istnieje duże prawdopodobieństwo, że potrzebne będzie leczenie farmakologiczne pod okiem lekarza.

Zobacz także: Szałwia lekarska i jej działanie. Co trzeba o niej wiedzieć?

Herbatki i zioła na zaparcia

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe, gdy zmagamy się z zaparciami. Specjaliści zalecają, by w ciągu dnia przyjmować od dwóch do nawet trzech i pół litra wody. Wydaje się sporo? Spożywanie płynów można urozmaicić poprzez świeżo wyciskane soki (najlepiej zostawić w nich małe fragmenty miąższu) oraz herbaty i napary ziołowe.

Na zaparcia poleca się szczególnie napary z: kory kruszyny, liści senesu oraz korzenia rzewienia.

Aloes do picia

Roślina od wieków znana jest ze swoich właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Pomoże nam nie tylko zachować urodę, ale także uporać się z zaparciami. Sok z aloesu znaleźć można w aptekach i sklepach zielarskich lub pozyskać samodzielnie, jeśli uprawiamy roślinę w doniczce. Stosowanie należy zacząć od niewielkich ilości (jednej łyżki stołowej) i uważnie obserwować reakcję organizmu. Aloes podziała również łagodząco na cały przewód pokarmowy.

Śliwki suszone na zaparcia

O pozytywnym wpływie suszonych śliwek na usuwanie zaparć decyduje wysoka zawartość błonnika. W 100 g owoców znajduje się aż 10 g tego cennego składnika. To prawie siedem razy więcej niż w przypadku świeżych śliwek! Skutecznie wspomagają perystaltykę jelit, więc dla pożądanego efektu wystarczy zjadać tylko kilka sztuk dziennie. Jeśli nie jesteśmy fanami owoców w całości, możemy postawić na sok lub kompot z suszonych śliwek, wypijając maksymalnie dwie szklanki dziennie. Umiar jest ważny, ponieważ bez niego możemy narazić się na rozwolnienie.

Polecamy:

Jedzenie, które poprawia nastrój. Lista produktów dla dobrego humoru

Pięć sposobów na niestrawność

Masz je w kuchni. Uzależniają niczym twarde narkotyki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zaparcia sposoby | zatwardzenia leczenie domowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama