Reklama

Ciekawe zastosowania węgla aktywowanego

Węgiel aktywny jest używany od wielu lat jako środek, który ma nam pomóc w walce z problemami trawiennymi oraz problemami skórnymi. Ale ten proszek ma wiele zastosowań, o których wielu z nas nie ma nawet pojęcia! W medycynie jest tak wiele zastosowań węgla aktywnego, że nie sposób nie pokusić się, aby ich wszystkich nie uwzględnić. Oto kilka cennych zastosowań dla węgla aktywnego, które możesz bez przeszkód wykorzystać w codziennym życiu.

Reklama

Gazy i wzdęcia


Aby uniknąć nieprzyjemnych gazów i wzdęć, należy wziąć 500 do 1000 miligramów węgla aktywnego i popić dużą szklanką wody dwie godziny przed posiłkiem. Następnie powinniśmy wypić kolejną dużą szklankę wody po posiłku, aby uniknąć wzdęć. 

Usuwa niebezpieczne toksyny

Węgiel aktywny jest bardzo skuteczny w usuwaniu niektórych niebezpiecznych trucizn, takich jak różnego typu wybielacze, pestycydy, rtęć oraz sztuczne nawozy. Dodatkowo węgiel pomaga przeciwdziałać przedawkowaniu niektórych leków. Węgiel, który odtruwa powinien być przyjęty od 50 do 100 g węgla drzewnego, w postaci kapsułek. Jednak przed zażyciem węgla skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Zatrucie pokarmowe


Węgiel aktywny pomoże nam również przy problemach z zatruciem pokarmowym oraz z nudnościami lub biegunką. Osoby dorosłe powinny przyjąć dawkę od 25 gram, dzieci natomiast powinny przyjmować dawkę 10 gramów dziennie. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o uzupełnieniu płynów w organizmie, ponieważ biegunka i wymioty powodują znaczne odwodnienie się organizmu. 

Zdrowsze zęby

Węgiel aktywny może skutecznie wybielić zęby i pomóc utrzymać je w dobrym stanie. Zęby powinniśmy szczotkować trzy razy w tygodniu, aby efekt wybielania utrzymał się jak najdłużej. Wystarczy zanurzyć zwilżoną szczoteczkę w sproszkowanym węglu drzewnym i używać go zamiast pasty do zębów, aby zapobiec chorobom dziąseł, nieświeży oddech i ubytków. Jedno zastrzeżenie: Upewnij się, aby chronić podłogi i ubrania podczas szczotkowania, ponieważ węgiel aktywowany może je zabarwić.

Ukąszenie i wysypka


Węgiel aktywny łagodzi swędzenie i pieczenie spowodowane ukąszeniem owadów lub wysypką. W przypadku użądlenia przez pszczołę, czy też komara, warto jest wymieszać dwie łyżki węgla aktywnego z ½ łyżeczki oleju kokosowego. Mieszankę należy nałożyć na ukąszone miejsce i zostawić. Pastę nakładać co 30 minut, dopóki nie poczujemy ulgi. 

Zatrucie alkoholem

Węgiel aktywny nie wchłania alkoholu ale na pewno pomoże usunąć nadmiar toksyn z organizmu, które powodują kaca. Jeśli przyjmiemy węgiel w tym samym, czasie co spożywamy alkohol, możemy znacznie obniżyć ilość promili we krwi. Najlepiej jest wziąć cztery kapsułki z węglem zaraz po spożytym alkoholu i popić niewielką ilością wody.

Usuwa toksyny z organizmuWęgiel aktywny pomaga usunąć toksyny z naszego organizmu, które powodują różne alergie i choroby. Dodatkowo oczyszczony organizm lepiej broni się przed chorobami i wzmacnia swój układ odpornościowy. Ważne jest, aby przed każdym posiłkiem spożywać dwie łyżeczki węgla aktywnego rozpuszczonego w wodzie. Jeśli masz problemy z zaparciami możesz również jednocześnie wypić szklankę ciepłej wody z cytryną i miodem. Już po upływie 30 minut pozbędziesz się zaparcia. 

Problemy z cerą


Węgiel aktywny sprawdzi się idealnie na problemy ze skórą. Jeśli masz trądzik, zatkane pory lub twoja skóra nadmiernie ulega przetłuszczeniu to koniecznie musisz spróbować maseczki z węgla. Do przygotowania maseczki użyj 2-3 łyżki węgla i odrobiny wody, aby konsystencja przygotowanej maseczki była dość gęsta. Maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i szyi i pozostaw do wyschnięcia. Maska spowoduje, że z twarzy znikną wszelkie pory i zanieczyszczenia.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama