Reklama

7 udowodnionych naukowo właściwości prozdrowotnych czosnku

Czosnek to bardzo popularne warzywo stosowane w formie przyprawy i można je spotkać w wielu potrawach. Wspiera nie tylko nasze zdrowie, ale także wpływa na samopoczucie i sprawność fizyczną. Jednym z najprostszych, a jednocześnie najlepszych sposobów na to, by wykorzystać te właściwości, jest wyciskanie z niego soku. Oto kilka powodów, dla których warto to robić.

Reklama

Czosnek przynosi ulgę w astmie.

Mieszanka miodu, soku z czosnku (kilka kropli) i wody (szklanka) może być nawet pomocna w kontrolowaniu ataków astmy.

Pomaga zachować odpowiedni poziom cholesterolu. Picie soku z czosnku zmniejsza ryzyko twardnienia, grubienia i kurczenia się naczyń krwionośnych.

Sok z czosnku rozcieńczony w gorącej wodzie może być pomocny w przypadku kaszlu i bólu gardła. Dodatek niewielkiej ilości soku z granatu sprawi, że napój ten będzie miał właściwości przeciwutleniające.

Przyspiesza porost włosów. Odrobinę soku wcieramy w miejsce, gdzie nie rosną włosy i pozostawiamy do wyschnięcia. Powtarzamy taki zabieg dwa razy dziennie. Rezultaty mogą być widoczne już po kilku dniach.

Pomaga złagodzić zmiany po ukąszeniach insektów.

Sok z czosnku bezpośrednio wtarty w skórę przynosi natychmiastową ulgę.

Pomaga w bezpłodności. Ciepłe mleko (kokosowe lub migdałowe) z sokiem czosnkowym (kilka kropli) może pomóc w bezpłodności u kobiet.

Oczyszcza skórę z zaskórników i wyprysków. W tym celu aplikujemy sok czosnkowy na skórę i pozostawiamy na 5 minut, po czym spłukujemy.

Jak przyrządzić sok czosnkowy i jak go stosować?

Składniki i akcesoria potrzebne do przyrządzenia soku:

główka czosnku,

filtr do kawy,

gęste sitko,

łyżka.

Sposób przyrządzenia:

Obieramy czosnek z łupinek. Ugniatamy pojedyncze ząbki czosnku łyżką do momentu uzyskania mokrej pasty. Przekładamy ją na sitko i kładziemy je nad miseczką. Przeciskamy czosnek przez sitko przy pomocy łyżki tak, by sok spływał do naczynia. Przelewamy sok przez filtr do kawy, a następnie przelewamy do butelki i wkładamy do lodówki.

Stosowanie soku czosnkowego

Sok czosnkowy można spożywać w takiej postaci, w jakiej został przyrządzony lub też z dodatkiem wody. Doskonałe rezultaty przynosi też łączenie go z warzywami, owocami, zielonymi sokami i koktajlami. Taki sok z powodzeniem zastąpi ząbki czosnku w wielu potrawach. Już kilka kropli nada wspaniałego smaku sałatce czy zupie. Świeżo wyciśnięty sok czosnkowy z ziołami będzie świetnie smakował na kromce chleba. Dodany do smażonych, gotowanych w wodzie czy na parze warzyw nada im niepowtarzalnego aromatu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama