Reklama

7 najzdrowszych ziół na naszej planecie

Od wieków nasi przodkowie zbierali dzikie zioła i stosowali je do wytwarzania eliksirów i leków. Jednak dopiero niedawno medycyna zaczęła traktować zioła bardziej poważnie i badać, co sprawia, że mają one tak dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Zioła i przyprawy dają nam o wiele więcej niż tylko przyjemny smak potraw, do których ich używamy. Tak więc, dowiedz się więcej o najzdrowszych ziołach i przyprawach na naszej planecie.

Szałwia

Szałwia znana jest ze swoich właściwości leczniczych od długiego czasu. W średniowieczu uważano, ze może ona nawet wyleczyć dżumę. O ile takie twierdzenie budzi wątpliwości, nowoczesna nauka odkryła, że szałwia może poprawić naszą pamięć i funkcjonowanie mózgu. Składniki zawarte w szałwii blokują rozpad neuroprzekaźnika w mózgu o nazwie acetylocholina, którego brak zauważono u pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera. W jednym z badań, pacjenci z lekką do umiarkowanej choroby Alzheimera wykazali zauważalną poprawę po czteromiesięcznym okresie zażywania ekstraktu z szałwii.

Kurkuma

Jedną z najzdrowszych przypraw na Ziemi jest również kurkuma. Stosowana szeroko w kuchni hinduskiej, uważana jest za wszechstronny środek leczniczy. Obniża poziom cholesterolu, leczy rany, łagodzi artretyzm, wpływa korzystnie na stan skóry trądzikowej i przeciwdziała powstawaniu nowotworów. Kurkuma zawiera silny składnik przeciwzapalny o nazwie kurkumina, który działa silniej niż niektóre leki przeciwzapalne na receptę. Uważa się, że stan zapalny odgrywa kluczową rolę w wielu chorobach przewlekłych, w tym w chorobach nowotworowych i chorobach serca.

Bazylia

Bazylia znana jest jako środek wiatropędny, który wykazuje działanie lecznicze na zaburzenia pracy żołądka. Zioło to zawiera składnik o nazwie eugenol, który łagodzi skurcze mięśni. Ma też właściwości wykrztuśne, łagodzące objawy przeziębienia i infekcji dróg oddechowych.

Oregano

Oregano jest kolejnym ziołem, które wykazuje wiele właściwości leczniczych. Jedną z największych korzyści, jakie możemy mieć z oregano, jest jego działanie przeciwutleniające, które hamuje niszczące działanie wolnych rodników. Działanie to jest przyczyną starzenia się, ale również powoduje wiele chorób, takich jak nowotwór. Oregano jest również jednym z ziół o najsilniejszym działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym.

Imbir

Łagodzenie niestrawności i zmniejszanie mdłości to najbardziej znane korzyści, jakie możemy mieć z imbiru. Można go stosować z powodzeniem do łagodzenia porannych mdłości czy mdłości związanych z chorobą lokomocyjną, jak również w przypadku problemów żołądkowych. Imbir zawiera substancję o działaniu przeciwzapalnym o nazwie gingerol, której skuteczność w leczeniu artretyzmu została udowodniona naukowo.

Goździki

Goździki są niewielkie, ale mają dużo właściwości leczniczych. Ich składniki wykazują działanie przeciwbólowe, a olej z goździków może być stosowany na przykład do uśmierzania bólu zęba. Mają one również silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jednocześnie udowodniono, że mogą wpływać na bardziej efektywne wykorzystanie insuliny przez organizm. Ma to znaczenie dla osób cierpiących na cukrzycę.

Tymianek

Lecznicze działanie tymianku zostało bardzo dobrze udokumentowane. Wiele z jego leczniczych właściwości zawdzięczamy składnikowi tymianku o nazwie tymol, jak również obecności flawonoidów, w tym naryngeniny, luteoliny i apigeniny. Tymianek ma silne działanie bakteriobójcze i często stosuje się go do leczenia infekcji skóry. Może być również z powodzeniem wykorzystywany do leczenia grypy, przeziębienia i bólu gardła.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama