Reklama

5 korzyści płynących ze spożywania zielonej mięty

Zielona mięta jest jedną z wielu odmian tej rodziny roślin. Posiada ona właściwości zarówno uspakajające, jak i ożywiające. Chociaż stosowana była już w czasach starożytnej Grecji i Rzymu, to do łask powróciła dopiero w XVIII wieku - jako środek na dolegliwości żołądkowe. W średniowieczu była wykorzystywana również do odświeżania oddechu i wybielania zębów. Obecnie zielona mięta jest niezwykle popularnym produktem. Dzięki mentolowi (alkohol występujący w mięcie) roślina ta potrafi skutecznie złagodzić wiele problemów zdrowotnych i kosmetycznych. Poniżej omówimy główne zalety płynące z częstego spożywania tego zioła. Oto 5 głównych zalet spożywania zielonej mięty:

Reklama

Poprawa trawienia

Mięta jest najbardziej znana i najczęściej wykorzystywana jako skuteczny środek na problemy żołądkowe. Jej wiatropędne i rozkurczowe właściwości mogą wspomóc system trawienny w przypadkach takich dolegliwości jak gazy, obrzęk brzucha, nudności, niestrawność i kolka. Specjalistyczne badania wykazały, że mięta jest również niezwykle skuteczna w łagodzeniu zespołu jelita drażliwego. Zredukowanie objawów tej dolegliwości odnotowano u siedemdziesięciu pięciu procent uczestników badania, którym podawano specjalne kapsułki z olejkiem miętowym (przez cztery tygodnie). Zielona mięta potrafi złagodzić skutki problemów żołądkowych poprzez rozluźnienie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym. Jeśli chcemy skutecznie radzić sobie z tymi dolegliwościami, warto regularnie pić herbatę z zielonej mięty lub żuć świeże liście tego zioła.

Jest skuteczna na bóle głowy

Kolejną wielką zaletą zielonej mięty jest jej zdolność do łagodzenia uciążliwych bólów głowy. Potrafi ona uśmierzyć te dolegliwości na jeden z dwóch sposobów. Jeśli wetrzesz olejek miętowy w skórę w odpowiednich miejscach (np. skronie), to pomoże on rozluźnić mięśnie, które powodują bóle głowy lub napięcie. Natomiast wdychana mięta może zmniejszyć ciśnienie w klatce piersiowej i zapewnić nam uczucie błogiego spokoju.

Pomaga leczyć przeziębienia i grypę

Mentol, wspominany już aktywny składnik mięty, rozrzedza śluz i eliminuje go z organizmu, przyczyniając się do zmniejszenia zatorów w klatce piersiowej. Zielona mięta może również złagodzić podrażnienie gardła. Warto dodać kilka kropli olejku z zielonej mięty do nawilżacza i głęboko ją wdychać.

Jest skuteczna na podrażnienia skóry

Mięta, głównie dzięki swoim właściwościom chłodzącym, potrafi skutecznie złagodzić skutki podrażnionej skóry, spowodowane przez ukąszenia owadów , oparzenia oraz niebezpieczne rośliny, takie jak trujący bluszcz lub trujący dąb. Warto jednak pamiętać, że olejek miętowy (podobnie jak wszystkie olejki eteryczne) może podrażniać naszą skórę, jeśli nie rozcieńczymy go odpowiednio przed zastosowaniem.

Pomaga pozbyć się nieświeżego oddechu

Mięta posiada również silne właściwości przeciwbakteryjne, które skutecznie eliminują szkodliwe drobnoustroje. Oparte na niej gumy do żucia, pasty do zębów oraz specjalne płyny do płukania pomagają pozbyć się nieświeżego oddechu i zapobiegają wielu problemom dentystycznym, powodowanym przez nadmiar bakterii w jamie ustnej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama