Reklama

4 przepisy na domowe leki przy użyciu babki zwyczajnej

Babka zwyczajna stosowana jest przede wszystkim do leczenia chorób związanych z układem oddechowym, szczególnie w przypadku zalegania flegmy w płucach, krztuśca, astmy oskrzelowej, a nawet w zapaleniu płuc. Jak żadne inne zioło oczyszcza krew, płuca i żołądek, dlatego jest cennym środkiem dla osób cierpiących na anemię lub mających zanieczyszczoną krew, słabe płuca czy nerki, bladość skóry, egzemę czy opryszczkę.

Zaparzanie

Jedną czubatą łyżeczkę liści babki wrzuć do 1/4 litra wrzątku i zaparzaj przez krótki czas.Taka herbata może przynieść ulgę wielu osobom cierpiącym na astmę oskrzelową. Jest ona również zalecana w przypadku chorób wątroby i pęcherza.

Mieszanka herbat

Zmieszaj w równych proporcjach babkę zwyczajną i tymianek, i łyżeczkę takiej mieszanki zalej 1/4 litra wrzątku. Do stosowania w przypadku zapalenia oskrzeli lub płuc oraz astmy oskrzelowej. W ciężkich stanach taką herbatę przyrządza się świeżą 4 do 5 razy dziennie i popija tak gorącą, jak to możliwe.

Syrop z babki

Syrop oczyszcza krew z zanieczyszczeń. Przez 3 tygodnie należy przyjmować go po 1 łyżce (dzieci po 1 łyżeczce) przed każdym posiłkiem.

Syrop 1: Dwie duże garści umytych liści wrzucamy do garnuszka. Dodaj do nich wody, aby się nie przypaliły, 300 g brązowego cukru i 250 g miodu. Mieszaj bez przerwy dopóki mikstura nie stanie się gęsta i przelej do butelki. Przechowuj w lodówce.

Syrop 2: W szerokim słoiku lub garnku ułóż warstwami babkę i brązowy cukier. Mocno je ubij, a następnie pozostaw na jakiś czas i dodaj więcej warstw, aż naczynie będzie pełne. W zacienionym miejscu ogrodu wykop dziurę, do której będzie można je wstawić. Okryj je przedtem 3 lub 4 warstwami pergaminu. Na wierzch połóż deskę, a na niej kamień. Wszystko zasyp ziemią. Widoczne powinny być tylko deska i kamień. Dzięki równej temperaturze utrzymywanej przez ziemię, liście zaczynają fermentować. Po 3 miesiącach należy wyjąć słoik, przecedzić przez wyciskarkę do owoców (nie gazę), doprowadzić w garnku na kuchence do wrzenia, a następnie przelać do butelki i zamknąć. Jeśli przeprowadzenie takiego procesu nie jest możliwe, można również pozostawić naczynie z babką i cukrem w nasłonecznionym lub ciepłym miejscu do momentu, w którym syrop osiądzie na dole. Taki płyn również należy raz zagotować.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama