Reklama

4 domowe sposoby na uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca to częsta przypadłość u kobiet przechodzących menopauzę. Czas w którym kobiety przestają miesiączkować i zachodzą zmiany hormonalne. Uderzenia gorąca to często nagłe i intensywne uczucie ciepła na twarzy i w górnych partiach ciała. Towarzyszą im przyspieszony rytm serca, nadmierne pocenie się, nudności, bóle i zawroty głowy oraz wrażenie duszenia się. Przyczyną tego stanu jest obniżona ilość estrogenu. Uderzenia mogą być nieprzyjemne, irytujące i rozpraszają w pracy. Powodują nagłe nadmierna pocenie się i trudno właściwie spać w nocy. Jeśli masz problemy z normalnym funkcjonowaniem zgłoś się do lekarza. Dodatkowo możesz stosować domowe sposoby na uderzenia gorąca. W artykule znajdziesz parę produktów, które powinnaś włączyć do codziennej diety.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest bardzo pomocny w zwalczaniu uderzeń gorąca. Nierafinowany ocet jabłkowy reguluje ilość wydalanych toksyn z organizmu, podczas intensywnych uderzeń gorąca i nocnych potów.

Rozcieńcz 1-2 łyżki organicznego octu jabłkowego w szklance wody, soku warzywnego lub owocowego. Pij go 1-2 razy dziennie, aż symptomy ustąpią.

Siemię lniane

Bogate w fitoestrogeny, a zwłaszcza lignany, siemię jest dobrym domowym środkiem na uderzenia gorąca. W roku 2007 w klinice Mayo przeprowadzono badania na grupie kobiet mających uderzenia gorąca. Grupa 29 kobiet miała za zadanie przez okres 6 tygodni jeść 40g pokruszonego siemienia lnianego. Na koniec badania okazało się, że liczba uderzeń gorąca zmniejszyła się oraz ich intensywność zmniejszyła się o 57%. Dodatkowo siemię lniane poprawia nastrój, zmniejsza ból stawów i mięśni.

Dodaj do swojej diety 40 gram zmielonego siemienia lnianego do diety. Dosyp do owsianki, jogurtu, zupy lub koktajlu owocowego.

Szałwia

Od dawien dawna na uderzenia gorąca stosowano szałwię. Herbata z szałwii pomaga w dużym stopniu zmniejszyć objawy uderzeń gorąca. Szałwia zawiera flawonoidy, olejki eteryczne i garbniki wspierające ogólny stan zdrowia.

Łyżeczkę świeżej lub suszonej szałwii wsyp do szklanki ciepłej wody. Pozostaw na 5 minut do zaparzenia się, a następnie przecedź napar. Dodaj cytrynę i miód do smaku. Pij herbatę 2-3 razy na dzień.

Czerwona koniczyna

Koniczyna to bardzo efektywny ziołowy sposób na uderzenia gorąca związane z menopauzą. Zioło to zawiera izoflawony roślinne, które mają właściwości podobne do estrogenów i dzięki temu łagodzą uderzenia gorąca.

Do szklanki ciepłej wody dodaj 1-2 łyżeczki suszonej koniczyny. Przykryj szklankę i zostaw do zaparzenia na 30 minut. Przecedź napar i pij trzy szklanki naparu dziennie. Jednak czerwona koniczyna może mieć wpływ na działanie innych leków. Zapytaj się lekarza przy najbliższej wizycie, czy możesz ją stosować.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama