Reklama

15 korzyści zdrowotnych liści guawy, o których powinieneś wiedzieć

Owoc guawy skupia na sobie sporą uwagę, że względu na swoje właściwości zdrowotne. Zawiera on mnóstwo witaminy A oraz C, likopen, potas oraz błonnik. Chociaż owoc guawy w pełni zasługuje na uznanie, należy się ono również liściom guawy, ze względu na ich liczne właściwości zdrowotne. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Reklama

Pomagają zrzucić wagę

Liście guawy pomagają zapobiegać przekształcaniu się węglowodanów złożonych w cukry, które pobudzają łaknienie i powodują nadmierne przybieranie na wadze. Właśnie dlatego liście guawy mogą pomóc ci osiągnąć swój cel w kwestii pozbycia się zbędnych kilogramów.

Pomagają łagodzić problemy żołądkowo-jelitowe

Liście guawy posiadają właściwości przeciwbakteryjne, które pomagają zapobiegać nadmiernemu wzrostowi bakterii w jelitach i sprawiają, że środowisko to jest bardziej zasadowe. Zmniejszają one również nadmierną produkcję śluzu, który może podrażnić układ trawienny. Z tego powodu liście guawy sprawdzą się w przypadku takich problemów jak nieżyt żołądka i jelit oraz biegunka.

Zmniejszają skutki cukrzycy

Liście guawy obniżają poziom glukozy w organizmie, nie powodując jednoczesnego wzrostu poziomu insuliny.

Wspomagają zwalczanie chorób, takich jak rak

Z powodu wysokiej zawartości przeciwutleniacza o nazwie likopen, liście guawy pomagają w walce z rakiem, a zwłaszcza z rakiem piersi, prostaty, oraz jamy ustnej. Badania pokazują, że ekstrakt z guawy pomaga hamować produkcję androgenu, hormonu męskiego odpowiedzialnego za wspieranie wzrostu komórek raka prostaty.

Pomagają leczyć przeziębienie

Liście guawy mogą się okazać pomocne w leczeniu poważniejszych schorzeń układu oddechowego, jak na przykład zapalenie oskrzeli, ale sprawdzą się również w przypadku zwykłego przeziębienia. Wysoki poziom witaminy C oraz żelaza obecny w niedojrzałym owocu guawy pomaga redukować wydzielanie śluzu oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Należy pamiętać, że o ile niedojrzała guawa jest skuteczna, o tyle dojrzały owoc guawy może przynieść odwrotny do zamierzonego efekt i zaostrzyć objawy przedłużając jednocześnie chorobę.

Redukują efekty uboczne alergii

Hamując powstawianie histaminy, liście guawy mogą zmniejszać efekty uboczne alergii. To również świetny lek zmniejszający opuchliznę powstałą na skutek ukąszenia owadów.

Potrafią łagodzić stan zapalny dziąseł, rany w ustach oraz łagodne bóle zębów Żując liście guawy złagodzisz dyskomfort w jamie ustnej.

Wspomagają redukcję trądziku

Ponieważ liście guawy mają wysoką zawartość witaminy C, mogą się okazać pomocne w walce z trądzikiem. Zmiażdżone liście należy nałożyć na problematyczne krostki. Z dodatkiem kilku kropel wody taka pasta domowej roboty może się okazać pomocna również w walce z zaskórnikami.

Pomagają na przedwczesne oznaki starzenia

Nakładając taką samą miksturę na twarz, możesz zapobiegać przedwczesnym oznakom starzenia.

Mogą zapobiegać wypadaniu włosów

Można ugotować liście guawy i wetrzeć je we włosy, aby zapobiegać ich wypadaniu. Upewnij się, że mikstura wystygła, zanim nałożysz ją na skórę głowy.

Może pomagać kontrolować ciśnienie krwi

Liście guawy potrafią pomagać kontrolować ciśnienie krwi zapobiegając gęstnieniu krwi i usprawniając przepływ krwi w organizmie. Wysoka zawartość błonnika i hipoglikemiczny charakter liści guawy to powszechnie znane czynniki pomagające w walce z podwyższonym poziomem cukru we krwi.

Pomagają utrzymać twój mózg w zdrowiu

Liście guawy wspierają zdrowie mózgu dzięki wysokiemu poziomowi witaminy B3 (niacyna) oraz B6. Niacyna pomaga w przypadku zwiększonego przepływu krwi, a także wspomaga funkcje poznawcze oraz koncentrację.

Wspomagają zdrowe funkcjonowanie tarczycy

Liście guawy wspierają zdrowe funkcjonowanie tarczycy dzięki wysokiej zawartości miedzi. Tarczyca to jeden z najbardziej kluczowych gruczołów regulujących poziom hormonów oraz właściwe funkcjonowanie organów. Dzięki miedzi tarczyca utrzymuje stałą produkcję hormonów, które są następnie wchłaniane przez cały organizm.

Przynoszą ulgę w przypadku zatwardzenia

Liście guawy mają bardzo wysoką zawartość błonnika. Mogą stanowić świetny środek na przeczyszczenie oraz pomagać organizmowi powrócić do regularnego rytmu wypróżnień.

Mogą pomóc poprawić twój wzrok

Wysoki poziom witaminy A oznacza, że liście guawy mogą polepszyć twój wzrok. Mogą pomóc zmniejszyć kataraktę i zwyrodnienie plamki żółtej a także poprawić ogólny stan oczu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama