Reklama

Jak wybrać najzdrowszy materac?

Na jakość naszego snu wpływają różne czynniki takie jak wygoda, temperatura panująca w pomieszczeniu czy stres, jaki przeżywamy. Jedną z rzeczy, na które z pewnością mamy wpływ, jest materac, na jakim śpimy. Powinien być nie tylko wygodny, ale również zdrowy. Poniższe rady pozwolą ci na zakupienie materaca, który będzie spełniał oba te warunki.

Wybierz materac zdrowy dla twoich pleców

Twarde materace nie zawsze są najzdrowsze. Trzeba odróżnić materac, który daje odpowiednie wsparcie od materaca, który robi wrażenie twardego. Taki, którego będziesz szukać, ma dawać odpowiednie wsparcie, a jednocześnie być bardzo wygodny. Badania wykazały, że średnio twarde materace są lepsze niż twarde, jeśli boli nas dolna część pleców.

Sprawdź skład chemiczny

Przeczytaj ulotkę załączoną do materaca i sprawdź, czy zawiera on dużo środków chemicznych. Jeśli na ulotce nie ma składu, zapytaj o to sprzedawcę. Zbyt duża ilość substancji chemicznych może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych u osób z wrażliwą skórą.

Nie daj się nabrać na hasło „hipoalergiczny materac”

Wielu ludzi sądzi, że kupując taki rodzaj materaca rozwiążą swoje problemy z alergią. Faktycznie jednak materace takie mogą sprawić, że alergia przybierze na sile.

Czy otyłość może być skutkiem nieprawidłowego materaca?

Każdy, komu to pytanie wydaje się absurdalne, powinien się zastanowić. Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że dobry sen jest nam bardzo potrzebny. Jakie są jednak skutki niewyspania? Zakłócenia snu mogą wywołać przejadanie się w ciągu dnia, które ma na celu zwiększyć przypływ energii. Przejadanie się z kolei, jak wiadomo, prowadzi do otyłości.

Wybieraj materace organiczne

Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko powstania niepożądanych reakcji organizmu, jakich możesz doświadczyć śpiąc na materacach wypełnionych chemikaliami.

Wybierz odpowiedni rozmiar

Być może jest to rzecz oczywista, ale nie należy jej bagatelizować, szczególnie jeśli w przeszłości występował problem z bolącymi plecami.

Weź pod uwagę swoją sylwetkę

Twoja sylwetka odgrywa istotną rolę w wyborze materaca. Na przykład dla osób z szerokimi biodrami lepszy może okazać się bardziej miękki materac, gdyż pozwoli na zachowanie naturalnego kształtu kręgosłupa podczas snu.

Sprawdź, czy twój materac zawiera pestycydy

Istnieje wiele aktywnych rakotwórczych składników w pestycydach, które wciąż są używane przez wiele firm. Mogą one w dłuższej perspektywie niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.

Ulatnianie się gazów

W ciągu pierwszych kilku dni użytkowania materaca możemy silniej odczuwać ulatniające się gazy ze sztucznych materiałów użytych do jego produkcji. Mimo, że później nie zauważamy już ich zapachu, to mogą nadal wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie. Jednym ze sposobów pozbycia się pierwszego uderzenia syntetycznych zapachów jest wywietrzenie materaca w garażu lub innym pomieszczeniu z dobrą wentylacją.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama