Reklama

Jak się porozumieć ze swoim małżonkiem?

Nie zawsze jest łatwo zrozumieć swoją żonę czy męża. Po pewnym czasie bycia razem, kłótnie stają się coraz częstsze, jest coraz więcej niedomówień oraz pretensji. Aby związek był udany bardzo ważna jest prawidłowa komunikacja pomiędzy małżonkami. Umiejętność słuchania, dyskutowania oraz kłócenia się nie jest sztuką prostą, jednak bardzo pomocną, nie tylko w małżeństwie, ale w każdej innej dziedzinie życia.

Rzeczy, których potrzebujesz

* opanowanie

* cierpliwość

* dobre chęci

* zrozumienie

* miłość

Rozmawiając z małżonką/-iem poświęć mu całą swoją uwagę. Ciężko jest z kimś porozmawiać, gdy w tle słychać radio lub telewizję. Zaczynając rozmowę, odłóż gazetę, wyłącz telewizor i zaprzestań wszystkich czynności, które do tej pory wykonywałaś/-eś.

Słuchaj. Słuchaj uważnie i nie przerywaj. Każdy instynktownie zaczyna się bronić podczas ataku. Zatem naturalne jest przerywanie każdego ataku słownego skierowanego przeciwko nam. Jednak każdy popełnia błędy, zatem krytyka drugiej osoby może okazać się słuszna. Pozwól dokończyć żonie/mężowi swój wywód, słuchaj uważnie każdego słowa. Jak skończy możesz odpowiedzieć.

Mów prywatnie. Unikaj świadków, jeśli zamierzasz przedyskutować jakąś kwestię, zrób to w cztery oczy. Ciężko jest się porozumieć, gdy w pobliżu są dzieci, rodzina lub przyjaciele. Jeśli w domu jest dużo ludzi, znajdź pomieszczenie odosobnione i ciche (może być łazienka). Jeśli takiego pomieszczenia nie ma, weź swojego partnera na spacer albo przejażdżkę.

Utrzymuj kontakt wzrokowy. Szanuj uczucia swojego partnera i podczas rozmowy utrzymuj z nim kontakt wzrokowy. Patrzenie się w sufit oraz na boki może dać wrażenie, że jesteś niezainteresowana/-y myślami i uczuciami swojego partnera, co może wywołać jeszcze większą złość.

Bądź szczery. Prawidłowa komunikacja między małżonkami wymaga otwarcia oraz szczerości. Zamiast mówić małżonce/małżonkowi to, co chce usłyszeć, postaraj się szczerze wyrazić swoje myśli i uczucia.

Poproś o wyjaśnienie. Jeśli nie rozumiesz w pełni punktu widzenia swojego współmałżonka, poproś o dalsze wyjaśnienia. Postaw się w sytuacji drugiej osoby. Jak ty byś się czuł i zachował w tej sytuacji? Często takie ćwiczenia pomagają partnerom poznać dokładnie problem z drugiej strony.

Praca, dom, dzieci mogą całkowicie wypełnić każdy dzień, nie pozostawiając ani minuty dla ciebie i twojego partnera. Aby nie dopuścić do niedomówień oraz braku wzajemnego zrozumienia postaraj się zawsze zarezerwować sobie parę chwil na sam na sam ze swoim partnerem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama