Najlepsze kraje dla emerytów. Polska poza zestawieniem
Do perspektywy zakończenia kariery zawodowej można podchodzić różnie. Część osób czeka na emeryturę z utęsknieniem, lecz jednocześnie niejeden z nas ma wiele obaw związanych z tym etapem życia, zwłaszcza pod kątem zabezpieczenia finansowego i opieki zdrowotnej. Grupa finansowa Natixis od 10 lat sprawdza, które kraje radzą sobie najlepiej z zaspokajaniem potrzeb seniorów. Przedstawiamy podsumowanie ostatnich wyników tej analizy. Gdzie szukać rajów dla emerytów? W pierwszej dziesiątce znajdziemy naszych sąsiadów.
Celem "Natixis Global Retirement Index 2022" jest coroczne badanie czynników, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa emerytalnego (zwłaszcza w kontekście starzejących się społeczeństw). Analizom poddano 44 kraje. Badano rozwinięte gospodarki Międzynarodowego Funduszu Walutowego (organizacji działającej w ramach ONZ, której celem jest światowa stabilizacja ekonomiczna), a także członków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Finalnie w rankingu krajów, w których najlepiej spędzić emeryturę, znalazło się 25 państw.
Zobacz też: Opiekunowie niepełnosprawnych rezygnują z siebie. Rzeczywistość przypiera ich do muru
Porównanie poziomu zabezpieczenia emerytalnego w różnych krajach z całego świata wymagało dogłębnej analizy charakterystyki tej specyficznej grupy demograficznej oraz sięgnięcia do źródeł akademickich i danych zbieranych przez organizacje międzynarodowe. Na tej podstawie wyszczególniono cztery główne zakresy tematyczne, które rozszerzono o 18 wskaźników świadczących o dobrostanie seniorów.
- Skupiono się na zdrowiu analizowanym między innymi pod kątem oczekiwanej długości życia, wydatków na opiekę zdrowotną na mieszkańca oraz wydatków, które wykraczają poza ubezpieczenie.
- Drugim filarem zestawienia była jakość życia obejmująca zarówno subiektywne poczucie szczęścia, jak i ocenę jakości powietrza, warunków sanitarnych, czynników środowiskowych i różnorodność biologiczną.
- Nie mogło zabraknąć dobrobytu materialnego, którego wskaźnikami były dochód na mieszkańca, zatrudnienie lub jego brak i nierówności dochodowe.
- Czwartą kategorię stanowiły finanse na emeryturze rozumiane znacznie szerzej niż wysokość comiesięcznego przelewu. Ważny był poziom inflacji, polityka podatkowa, stopy procentowe czy wysokość długu publicznego w danym kraju.
Wśród 25 krajów, które znalazły się na liście "raju dla emerytów" aż 18 to państwa europejskie. Niestety, na próżno szukać wśród nich Polski. Liderem w 2022 roku okazała się Norwegia. Kluczem do jej sukcesu stała się kategoria zdrowotna i średnia długość życia na poziomie 83 lat. Tuż za nią uplasowała się Szwajcaria, a na podium znalazła się także Islandia. Co ciekawe, pierwszą dziesiątkę zamykają nasi sąsiedzi. Czesi w pierwszym rankingu z 2012 roku plasowali się na 22. miejscu, więc są jednym z krajów, które w ciągu 10 lat zaliczyły największy awans.
Szczegółową punktację wszystkich państw, które znalazły się w rankingu, przedstawia grafika przygotowana przez Visual Capitalist:
Należy wspomnieć, że aż cztery państwa znajdujące się w pierwszej dziesiątce, to kraje, które od 2012 roku zanotowały największy skok i znacząco zmieniły swoją pozycję. Wspomnieliśmy już o Czechach, ale niekwestionowanym liderem jest Irlandia, która 10 lat temu plasowała się na 38. pozycji. Notowania Nowej Zelandii były niewiele lepsze i zapewniły jej 34. miejsce. Islandia natomiast startowała z miejsca 17, choć jej trzecia pozycja w 2022 roku niekoniecznie jest powodem do świętowania. W 2021 roku była bowiem liderem rankingu.
Polecamy:
Zniżki dla emerytów po 60. roku życia. Można sporo zaoszczędzić
Jak prawidłowo rozliczyć PIT - poradnik dla emerytów i rencistów 2023