Reklama

Rośliny balkonowe bezpieczne dla kota

Opieka nad kotem wymaga nie tylko zapewniania mu czułości, rozrywki i odpowiedniej karmy, ale też właściwego zaaranżowania przestrzeni. Balkon dla mruczka może stać się kapitalnym miejscem do obserwowania otaczającego świata, ale pod warunkiem, że będzie dla zwierzaka bezpieczny. Oprócz osiatkowania należy wnikliwie zastanowić się nad wyborem roślin balkonowych nieszkodliwych dla kota. Prezentujemy okazy, które będą zdobić naszą przestrzeń bez stwarzania ryzyka dla czworonożnego pupila.

Dlaczego koty podgryzają rośliny?

Trzeba pamiętać o tym, że koty to urodzeni odkrywcy. Nawet jeśli postrzegamy naszego zwierzaka jako puchatą kuleczkę żadną pieszczot, nadal pozostają w nim instynkty, przez które czuje potrzebę eksplorowania najbliższego otoczenia. Jest to podyktowane również tym, że koty żyjące na wolności często skubią trawę w celu poprawy trawienia i uzupełnienia niektórych składników odżywczych. Zwierzaki niewychodzące rekompensują sobie te braki, skupiając się na roślinach balkonowych i domowych.

PrzeczytajKocimiętka Faassena. Zrób tak, a będzie bujnie kwitła przez kilka miesięcy

Reklama

Ogrodnicza improwizacja to duże niebezpieczeństwo dla kota

Balkon dla wielu osób jest namiastką własnego ogrodu. Staramy się więc, aby był wielobarwny i efektowny, stawiając na różnorodne gatunki kwiatów balkonowych i elementy ozdobne, dzięki którym stworzymy przestrzeń idealną do relaksu. Jeśli jesteśmy opiekunami kota, przy wyborze roślin na balkon nie możemy kierować się wyłącznie względami estetycznymi.

Niektóre z nich charakteryzują się silnie toksycznymi właściwościami. Zwierzak, który zainteresuje się bliższym kontaktem z takimi okazami, narażony jest na silne reakcje alergiczne i zatrucia pokarmowe. Ogrodnicza niefrasobliwość grozi więc bólem, wymiotami, biegunkami i odwodnieniem, które są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia mruczka. Pojawić się mogą również: podrażnienia żołądka, apatia, brak apetytu, problemy z poruszaniem się i oddychaniem, zaburzenia rytmu serca.

Jakie rośliny na balkon wybrać? Zacznij od ziół

Sadzenie ziół na balkonie ma wiele zalet. Większość z nich jest łatwa w uprawie, w dodatku mogą prezentować się naprawdę pięknie nawet na małej przestrzeni. Co więcej, wykorzystywać je można w kuchni lub jako barierę dla nawiedzających nasze balkony komarów, mrówek czy irytujących muszek. A jak na zioła reagują koty? Część roślin może pozytywnie wpływać na ich kondycję, zwłaszcza pod kątem trawienia i dostarczania cennych witamin. Które zioła balkonowe są bezpieczne dla kotów?

  • kocimiętka,
  • macierzanka tymianek,
  • melisa,
  • bazylia,
  • kolendra,
  • rozmaryn,
  • pietruszka,
  • rumianek,
  • szałwia lekarska,
  • koper ogrodowy.

Sprawdź: Czy "śpioszki" w oczach kota są groźne?

Mimo że rośliny te nie mają toksycznych właściwości, nadal należy zachować czujność w obserwowaniu pupila. Zdarza się bowiem, że nadmiar niektórych z nich może być dla kota szkodliwy, wywołując wymioty i biegunkę. Szczególnie uważać trzeba, gdy mruczek regularnie podgryza rumianek.

Ozdobne rośliny na balkon bezpieczne dla kota

Decydując się na opiekę nad kotem, musimy pójść na pewne ustępstwa w dziedzinie kwiatów balkonowych. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkiem zrezygnować z kolorowych roślin. Nasze balkony nadal mogą wyglądać zjawiskowo.

Do bezpiecznych dla kota kwiatów balkonowych zaliczają się popularne i ponadczasowe petunie oraz aksamitki. Nie ma przeciwwskazań przed uprawą wielobarwnych bratków, fiołków i niecierpków. Floksy i gazanie również się nadają.

Ciekawym i niestwarzającym dla mruczków zagrożenia wyborem jest zielistka, które pięknie kontrastuje z kolorowymi kwiatami balkonowymi. Postawić możesz również na bambus doniczkowy, jeśli chcesz uzyskać nieco orientalny klimat. 

Polecamy:

Niepokojące sygnały w zachowaniu kota. Nigdy ich nie lekceważ

Co zrobić, żeby kot nie drapał mebli?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama